Mircea Geoană, cea mai penibilă gafă din campanie: ”Mircea, mereu cu noi!”

Campania pentru prezidențiale a ”independentului” Mircea Geoană a fost plină de erori și gafe, unele amuzante, altele de-a dreptul jenante, dar parcă niciuna nu a atins nivelul de penibil al celei de vineri seară.
Mircea Filipescu
23 nov. 2024, 15:51
Mircea Geoană, cea mai penibilă gafă din campanie: ”Mircea, mereu cu noi!”

Un banner afișat vineri de suporterii echipei Farul Constanța pe stadion, la meciul cu Oțelul Galați, a generat o confuzie majoră în echipa de campanie a lui Geoană, care a făcut o gafă incredibilă.

Mesajul „Mircea, mereu cu noi!” a fost promovat inițial de echipa de campanie a lui Mircea Geoană drept un gest de susținere pentru candidatul independent. Totuși, interpretarea s-a dovedit a fi total greșită.

Chiar dacă pare o greșeală pardonabilă, oamenii lui Geoană ar fi trebuit să știe că acest mesaj, exact în aceeași formă, este folosit de membrii galeriilor atunci când omagiază un camarad dispărut prea devreme.

Mircea, mereu cu noi!

Astfel, mesajul afișat de fanii Farului era, de fapt, un omagiu adus unui fost membru al galeriei, decedat în luna octombrie în urma unui accident.

Citește și: Ciolacu, despre presupusa înțelegere cu Simion pentru prezidențiale: „A țipat jumătate de oră lângă mine. Pot eu să-i cer lui Tudose să-l voteze?”

„Suporterii echipei de fotbal Farul Constanța, mesaj în sprijinul lui Mircea Geoană: Galeria echipei de fotbal Farul Constanța a afișat, în această seară, la meciul cu Oțelul Galați, un banner în sprijinul lui Mircea Geoană, candidat independent la președinția României. Gestul suporterilor constănțeni care au afișat mesajul «.Mircea, mereu cu noi!» chiar pe Stadionul Central din cadrul Academiei de fotbal «Gheorghe Hagi » vine după ce Mircea Geoană a vizitat școala de fotbal a fostului tricolor acum câteva săptămâni. Mircea Geoană, împreună cu «Regele» Gică Hagi, a făcut un tur al Academiei de Fotbal din orașul Ovidiu, unde în ultimii ani s-au pregătit foarte multe tinere talente pentru fotbalul de performanță.  «Campionii creează campioni. Iar Gheorghe Hagi face asta din prima zi. Ambiția și energia cu care își duce misiunea sunt o lecție din care cu toții avem de învățat», a declarat la acel moment Mircea Geoană”, preciza mesajul distribuit pe Facebook de echipa de campanie a lui Mircea Geoană.

Echipa de campanie a lui Mircea Geoana a șters, ulterior, mesajul și a transmis, abia sâmbătă dimineată, că „ își cere scuze pentru mesajul de aseară cu privire la galeria echipei Farul Constanța. Am fost induși în eroare și noi de persoane care l-au transmis chiar de pe stadion. Retragem mesajul, mulțumim pentru înțelegere și colaborarea din această campanie”.

Citește și: EXCLUSIV George Simion anunță cu cine va intra în turul doi: „Structurile de partid, nu calitatea candidatului îl vor duce în turul doi” / Președintele AUR îl acuză pe Klaus Iohannis de trădare națională: „A închinat suveranitatea națională către puterile străine”

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
”Cadoul” pe care Meme Stoica l-a primit de ziua lui, chiar de Paște, când a împlinit 50 de ani. Era la Jilava! ”Acolo au venit Rădoi, Gâlcă, Oli”
Capital.ro
Marea actriță pe care România a pierdut-o. A fost una dintre cele mai valoroase actrițe ale teatrului românesc
Playtech.ro
Salariu atractiv oferit de Kaufland pentru un post de curățenie. Condiția care trebuie îndeplinită
Adevarul
Misterul avioanelor sovietice în care petreceau românii. Cum au ajuns „avio-baruri” în două orașe din Timiș
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Panduru și Pintilii, stânjeniți după ce Grădinescu a făcut o glumă misogină în direct: ”Să nu contrazici niciodată o femeie”
MediaFlux
Ouăle de Paște Faberge. Cum au ajuns bijuteriile imperiale ruse să coste zeci de milioane de euro
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj