Mircea Lucescu, calificat cu Şahtior în sferturi. REZULTATE LIGA EUROPA

Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, trecând în optimile competiţiei de echipa Anderlecht Bruxelles, 3-1 în tur şi 1-0 în retur.

18 mart. 2016, 06:15

La partida de joi seară, disputată în Belgia, de la Şahtior a fost eliminat Kucher în minutul 84, iar de la Anderlecht a fost eliminat Mbodji ’86.

Golul a fost marcat de Eduardo, în minutul 90+3.

Şahtior Doneţk a ajuns pentru prima dată în sferturile Ligii Europa după 2009, când a câştigat trofeul.

Tot joi seară, Liverpool a eliminat-o pe Manchester United, după 2-0 în tur şi 1-1 în retur.  La jocul retur, au marcat Martial ’32 (penalti) pentru United şi Coutinho ’45 pentru Liverpool.

De asemenea, Sporting Braga s-a calificat în sferturile Ligii Europa după ce a trecut de Fenerbahce, pe teren propriu, cu scorul de 4-1. În prima manşă, echipa din Istanbul câştigase cu scorul de 1-0. În retur, pentru Braga au înscris Ahmed Hassan ’11, Josue ’69 (penalti), Stoiljkovici ’74 şi Rafa Silva ’83, iar pentru Fenerbahce a marcat Alper Potuk ‘45+3. La partida din Portugalia au fost eliminaţi trei jucători de la Fenerbahce: Mehmet Topal ’66, Alper Potuk ’87 şi Volkan Şen ’90+7.

În sferturile de finală ale Ligii Europa au mai acces echipele Sparta Praga, Athletic Bilbao, Villarreal, FC Sevilla şi Borussia Dortmund.

SPORTING BRAGA (Portugalia) – Fenerbahce Istanbul (Turcia) 4-1, 0-1 în tur

Au marcat: Ahmed Hassan ’11, Josue ’69 (penalti), Stoiljkovici ’74, Rafa Silva ’83 / Alper Potuk ‘45+3

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale Ligii Europa va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon.