Mircea Lucescu face spectacol în Ucraina: Şahtior a revenit de la 0-2 şi s-a impus cu 4-2 VIDEO

Şahtior Doneţk a învins cu 4-2 pe Metalist Harkov, în deplasare, în etapa a 20-a din prima ligă din Ucraina, deşi "minerii" lui Mircea Lucescu au fost conduşi cu 2-0 de gazde. Cu acest succes, Şahtior şi-a consolidat poziţia de lider.

30 mart. 2014, 19:15

Meciul dintre Metalist Harkov şi Şahtior s-a jucat pe muchie de cuţit, cel puţin în prima repriză, care a adus o răsturnare de scor spectaculoasă.

În minutul 35 al meciului Metalist Harkov – Șahtar Donețk, gazdele aveau 2-0 și toată lumea se aștepta la o a doua înfrângere consecutivă pentru Mircea Lucescu, după cea cu Dnipro. Douglas a redus însă din diferență în minutul 36. Două minute mai târziu Eduardo a restabilit egalitatea, iar Sîrna a marcat în prelungirile primei părți. În repriza secundă, Luiz Adriano a stabilit scorul final, 4-2 în favoarea echipei pregătite de Mircea Lucescu. În acest moment, Șahtar se află pe primul loc în clasament, la 3 puncte distanță de Dnipro, care are un meci mai puțin jucat.