Mircea Solcanu, resemnat în fața singurărății, după ce a fost părăsit de toți: „N-aș fi ales singurătatea niciodată în viață” 

În 2012, Mircea Solcanu a fost diagnosticat cu tumoră pe creier. Doi ani mai târziu, a decis să se retragă din televiziune și să înceapă o viață nouă, departe de camerele de filmat și mai aproape de Dumnezeu. S-a retras la Constanța, orașul său natal, iar odată cu mutarea, a pierdut mulți dintre prietenii pe care îi avea când locuia în București.
Alina Costache
17 iun. 2024, 16:40
Mircea Solcanu, resemnat în fața singurărății, după ce a fost părăsit de toți:

În prezent, Mircea Solcanu este pensionat pe caz de boală și are o pensie de doar 1.100 de lei. Din cauza unor datorii la ANAF, pensia este mai mică decât ar fi trebuit. Acum doi ani, Mircea Solcanu și-a pierdut mama. Ea a fost imobilizată la pat, iar el a fost cel care a îngrijit-o pe parcursul mai multor luni.

Trăiește singur și modest, dar spune cnu îl deranjează faptul că la ușa lui nu mai bat oamenii așa cum se întâmpa în vremurile bune. Nu duce, însă, dorul nimănui.

Citeste si Mircea Solcanu și-a schimbat radical viața și este pregătit pentru o nouă etapă: „Am închis multe capitole, cum ar fi homosexualitatea”

Mircea Solcanu, resemnat în fața singurărății, după ce a fost părăsit de toți: „N-aș fi ales singurătatea niciodată în viață”

În podcastul Acasă la Măruță, Solcanu a povestit că este împăcat cu viața lui din prezent și că nu suferă că nu-i mai bate nimeni la ușă pentru că „așa își manifestă Dumnezeu iubirea față de mine

Măruță: Te doare sufletul câteodată că nu-ți mai bate nimeni la ușă sau nu te mai caută nimeni? 

Solcanu: Nu. Că Dumnezeu aude ce vorbesc oamenii respectivi când eu nu sunt de față. Mă gândesc că nu mai bat pentru că așa își manifestă Dumnezeu iubirea față de mine. Eu, poate, i-aș primi la fel că doar, Doamne, iartă-mă, nu mi-au făcut nimic. Și chiar dacă mi-ar fi făcut, ce? Toate trec.

Măruță:  Vreau să te întreb dacă e grea singurătatea. 

Solcanu: Băi, e grea. N-aș fi ales-o niciodată în viață. Credeam tot timpul că sunt dependent de oameni și așa și, uite, că de fapt mă înșelam. 

Citeste si Drama cumplită a lui Mircea Solcanu. Fostul prezentator TV nu mai aude din cauza tumorii de pe creier

Mircea Solcanu a renunțat la homosexualitate

Într-un interviu acordat Prima TV în toamna anului 2023, fostul prezentator, care își asumase cu ani în urmă că este gay, a declarat că a renunțat la homosexualitate.

Problemele de sănătate evoluează, dar am de gând să le las să meargă până unde se poate merge. Nu am cum să am grijă de ele, că nu am cum să îmi tai capul singur. Nu îmi mai doresc încă odată experiența aia. De zâmbit mai zâmbesc, dar nu am mai râs de mult. Ăsta e un motiv care mă îngrijorează. Acum mi-am schimbat viața și felul de a fi, cine sunt eu. Am renunțat la vechea persoană, la Mircea. În buletin am rămas Mircea. Dar Mircea de azi nu se mai întâlnește cu cel de ieri. Am închis multe capitole, cum ar homosexualitatea. Este un capitol încheiat pentru mine”, a mărturisit acesta.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ce s-a ales de jucătorul care a evoluat alături de Messi, Neymar, Iniesta și Suarez la Barcelona. Ce face acum pentru bani
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de locuințe din România. Poți fi pedepsit cu 8 ani de închisoare: Se consideră evaziune fiscală
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Cristi Borcea, tranșant după rușinea istorică suferită de FCSB! Prima reacție a finului lui Gigi Becali
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj