Mitică Dragomir, acuzaţii incendiare: „Echipa lui Coldea, în frunte cu Ponta, a vrut să mă bage la puşcărie!”

Florian Coldea, fost prim-adjunct al Serviciului Român de Informații (SRI), se confruntă cu o serie de acuzații și anchete în contextul noii legi a pensiilor care urmează să intre în vigoare la 1 septembrie 2024. În urma deschiderii unui dosar de trafic de influență și spălare de bani de către DNA, tot mai mulți oameni ies la rampă cu declarații împotriva lui și a rețelei din jurul său, formată din personalități ca Gabriel Dumbravă și Victor Ponta.
Mircea Filipescu
05 iun. 2024, 14:07
Mitică Dragomir, acuzaţii incendiare:

Printre cei care au adus acuzații se numără și Dumitru Dragomir, fostul șef al Ligii Profesioniste de Fotbal. Dragomir susține că a fost aproape să ajungă la închisoare din cauza rețelei Coldea-Ponta și că a fost îndepărtat din funcție pentru ca alții să poată profita financiar de pe urma drepturilor TV ale fotbalului românesc.

„Eu spun despre oameni nevinovați care au intrat la pușcărie. Dosare făcute inclusiv mie! Cum să nu spun asta? La pușcărie nu m-a băgat nimeni. Dar au vrut. Echipa lui Coldea, în frunte cu Ponta, care se dă fată mare acum. Dar nu e cazul să dezgropăm morții. De ce crezi că m-a dat pe mine afară? Că eram incompetent? Nu! Ca să pună mâna pe banii din drepturile TV. Ia luați firul banilor, diferența dintre offshoreul care a luat drepturile TV, offshoreul din Malta și plata pe care o face Digi offshoreului, care ar trebui să fie la cluburi de cel puțin 15 milioane de euro pe an. În 10 ani ar trebui să fie 150 de milioane. Unde sunt banii?

Citeşte şi: George Simion, anchetat pentru instigare la falsificarea de semnături pentru sprijinirea candidaturii lui Silvestru Şoşoacă, ca independent, la europarlamentare

Unde sunt banii? Cine este în spatele offshoreurilor? Sunt mai mulți! (n.r. – E Coldea?) Bineînțeles. Nu se putea face licitație pe drepturile TV fără Coldea. Eu de ce am fost dat afară? (n.r. – De ce nu ai zis până acum?) Am spus și acum 10 ani. Am spus la TV, la Ciutacu, dar s-a pus batista pe țambal, că nu avea nimeni curaj să se ia de ei.

Dar chestia asta cu ce s-a întâmplat cu mine, cu Liga și cu banii din drepturile TV, se sparge. Echipa lui Coldea a făcut asta. Împreună cu Dîncu. Cu celălalt de la Cluj, cu Paszkany, cu Ponta. Unde sunt banii?”, a declarat Dumitru Dragomir în exclusivitate la „Max Profețiile lui Mitică”.

Citeşte şi: Procurorul EPPO Constantin Irina, prins în reţeaua Coldea – Dumbravă. DOCUMENTUL care arată legătura cu „săgeata” lui Coldea, Neidoni

DailyBusiness
Partidul de guvernământ din Kosovo câștigă alegerile după mai multe luni de blocaj politic
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cel mai tare președinte din fotbal a povestit cum a ascuns valuta pe vremea comuniștilor: „Unde sunt banii, banditule?”
Capital.ro
Ion Iliescu a păcălit întreaga Românie. Adevărul despre Revoluția din 1989: A fost nevoie să fie inventat un dușman
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
S-a confirmat! Mai multe localități dispar în 2026
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend