Moarte suspectă la Spitalul Judeţean Ploieşti. Un pacient a decedat după ce a fost scăpat de pe targă

Moarte suspectă la Spitalul Județean Ploiești. Rudele unui pacient operat de o tumoră cerebrală acuză că bărbatul a murit după ce a fost scăpat de pe targă, în cap. Poliția face o anchetă în acest caz.
Alina Costache
07 ian. 2019, 08:21
Moarte suspectă la Spitalul Judeţean Ploieşti. Un pacient a decedat după ce a fost scăpat de pe targă

Bărbatul în vârstă de 71 de ani era internat la Spitalul Judeţean din Ploieşti de mai bine de două luni. Bătrânul a fost operat de un neurochirurg, iar după intervenție, pacientul a făcut progrese vizibile. Pe 4 ianuarie, însă, familia a fost anunţată că bărbatul a murit.

Rudele au depus o plângere după ce au observat că s-a dispus efectuarea obligatorie a autopsiei ca urmare a căderii de pe targă!

„Bunicul meu a fost internat la spitalul județean din Ploiești. A avut o tumoră la cap, a stat aproape două luni în spital, l-au operat și totul decurgea normal.. Începuse să vorbească, să deschidă ochii, cu alte cuvinte își revenea.. Dar vineri (n.r. – 4 ianuarie) ne-au sunat de la spital să ne spună că a murit. Cauza morții nu a fost cea pentru care s-a operat, ci l-au scăpat în cap pe holul spitalului cei care îl transportau și asta i-a provocat moartea. Am fost la morgă, iar cea care se ocupă de el ne-a spus că trebuie să mergem la poliție, sa plătim 200 de lei ca să scoatem spitalul de sub urmărirea penală, cu alte cuvine să plătim tot noi pentru ei, că l-au omorât! Ne-au dat de la spital o foaie pe care scrie la rubrica motivele care au condus la efectuarea obligatorie a autopsiei: traumatism cranio facial prin cădere de pe targă”, a povestit unul dintre nepoţii bătrânului, potrivit observatorulph.ro. 

În acest caz a fost deschis dosar penal, urmând ca medicii legiști să se pronunțe în urma unei expertize asupra cauzei exacte a morții pacientului.

Și conducerea Spitalului Județean de Urgență Ploiești susține că s-a deschis o anchetă internă, urmând ca cei vinovați să fie supuși comisiei de disciplină, însă în astfel de situații Poliția va stabili cu exactitate circumstanțele decesului bărbatului de 71 de ani.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Fostul ”Pescarul Priceput SRL” a reparat cazanul CET Sud care a lăsat Capitala fără căldură. ”Am avut lucrări departe”
Capital.ro
Doliu în teatrul românesc. A murit unul dintre cei mai iubiți actori ai României: Un artist rar, talentat și discret
Playtech.ro
Ce faci dacă ai pierdut diploma de Bacalaureat, Licenţa sau foaia matricolă: primul pas pentru recuperarea actelor
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
A jucat în Liga 1 și a izbucnit la adresa fostului său coleg: ”Făcea ce voia pentru că era prieten cu Nicu Ceaușescu! L-au oprit băut la volan, a aruncat whisky pe milițian”
MediaFlux
Franța se răzbună pe România pentru Mercosur. Mișcare extremă care ne lasă fără apărare în fața lui Putin
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend