Procurorii din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație au prins în flagrant o persoană într-un dosar privind facilitarea soluționării unor dosare de redobândire a cetățeniei române. Persoana reținută este Valerica Șapera.
Maria Dimitriu, persoană cu dublă cetățenie, moldovenească și română, a fost și ea reținută, iar procurorii au pus în mișcare acțiunea penală pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de influență, complicitate la fals în înscrisuri oficiale și instigare la abuz în serviciu.
Pe 23 aprilie 2026, Valerica Șapera a pretins de la un martor suma de 7500 de euro pentru ea și pentru funcționari din cadrul Autorității Naționale pentru Cetățenie. Valerica Șapera a lăsat martorul să creadă că ar avea influență asupra membrilor din comisia pentru acordarea cetățeniei din cadrul Autorității Naționale pentru Cetățenie, pe care îi va determina să urgenteze, până la finele anului 2026, procedura de soluționare a unei cereri de redobândire a cetățeniei române, depusă la ANC în data de 25.02.2026.
La data de 28.07.2026 numita Șapera Valerica a fost prinsă în flagrant după ce primise de la persoana în cauză suma de 7500 euro, potrivit Mediafax.
Procurorii au prins-o în flagrant pe Valerica Șapera la o terasă în București. Femeia a fost rugată de anchetatori să scoată toți banii din geantă pe masă, moment în care Șapera scoate un plic cu sume de bani în euro și spune că o altă persoană avea o datorie la ea. Întrebată de ofițeri câți bani sunt în plicurile din geantă, Șapera spune că nu știe, dar susține că o persoană i-a restituit o datorie de 10.000 de euro, însă banii nu i-a numărat.
Citește și: Fraţii Tate au evitat momentan extrădarea, rămân în SUA până la următoarea audiere
„Câți bani sunt aici?/ Nici nu știu, nu i-am numărat”
Ofițerii numără banii aflați în posesia Valericăi Șapera și găsesc într-un prim plic 83 de hârtii a câte 50 de euro iar în al doilea plic 67 de hârtii a câte 50 de euro.