Monica Niculescu s-a calificat în optimile de finală la Katowice

Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Katowice (Polonia), după ce a învins-o în primul tur pe Kristina Mladenovic (Franța), cu 6-4, 6-4.

08 apr. 2015, 16:33

Monica Niculescu (27 ani, 62 WTA) a obținut victoria după o oră și 53 de minute în fața unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 56 în lume.

Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 3.310 dolari și 30 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe belgianca Kirsten Flipkens, cap de serie nr. 7, care a trecut cu 6-4, 6-1 de Annika Beck (Germania). Flipkens (29 ani, 70 WTA) are 2-1 la meciurile directe cu românca, pe care a învins-o în 2013 la Hobart, cu 2-6, 6-4, 6-0 în sferturi, și la Indian Wells, cu 4-6, 6-4, 6-3, în turul al doilea. Niculescu a câștigat anul acesta, la Antwerp, cu 6-3, 6-2, în primul tur.

Monica Niculescu a anunţat acum câteva zile că nu va juca pentru România în meciul de Fed Cup cu Canada.