„Moștenirea lui Sorin Cîmpeanu”: Românii nu înțeleg de ce copiii iau vacanță la doar câteva săptămâni de când a început anul școlar

Noul an școlar a început de șase săptămâni și potrivit calendarului stabilit de Ministerul Educației, elevii și cadrele didactice se pregătesc din nou, de vacanță. 
Filip Stan
19 oct. 2022, 12:46
„Moștenirea lui Sorin Cîmpeanu

Elevii s-au întors în bănci pe data de 5 septembrie. Prima vacanță a anului școlar 2022/2023 începe oficial luni, 24 octombrie.

Acum, mulți părinți privesc cu o oarecare nedumerire noua vacanță stabilită pentru cei mici.

Anca Tîrcă, consultant internațional în educație, nu înțelege rolul vacanței introduse, mai nou, în octombrie, inclusiv pentru gimnaziu și liceu. Până în acest an, doar cei de grădiniță și clasele primare luau vacanță, în perioada octombrie-noiembrie.

„Consider că orice schimbare majoră pe care o facem în educație ar trebui să fie bazată pe un anumit studiu. Să avem cercetări în legătură cu performanțele școlare – de ce aceste vacanțe sunt benefice după fiecare modul de învățare.

Însă, din câte știu eu, nu există așa ceva pe piață. Noul ministru al Educației a declarat că la final de an va evalua performanțele școlare și atunci se va lua o decizie dacă se va mai trece la semestre sau elevii vor studia tot în acest format bazat pe module.Există această posibilitate să nu mai avem module de anul viitor dacă se va constata că această schimbare nu este benefică”, a declarat specialistul în educație, pentru Ziare.com.

Anul școlar 2022-2023 este pentru prima dată, structurat pe module. Ligia Deca, noul ministru, susține că nu are în plan să facă schimbări majore.

Anul școlar 2022 – 2023 este structurat astfel:

Modulul 1 – cursuri: de luni, 5 septembrie 2022, până vineri, 21 octombrie 2022; vacanță: de sâmbătă, 22 octombrie 2022, până duminică, 30 octombrie 2022;

Modulul 2 – cursuri: de luni, 31 octombrie 2022, până joi, 22 decembrie 2022; vacanță: de vineri, 23 decembrie 2022, până duminică, 8 ianuarie 2023;

Modulul 3 – cursuri: de luni, 9 ianuarie 2023, până vineri, 3 februarie 2023, respectiv vineri, 10 februarie 2023, sau vineri, 17 februarie 2023, la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, după caz; vacanță: o săptămână, la decizia inspectoratelor școlare județene/al municipiului București, în perioada 6 – 26 februarie 2023;.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O mașină a intrat pe trotuar, în Brașov, și a lovit un grup de pietoni. Două persoane au murit
Fanatik.ro
David Popovici, prima reacţie după calificarea în finală la 100 de metri liber cu record: „Am destule rezerve, dar cu el mă bat! O să îmi pună probleme”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru proprietari: lucrările pe care le poți face fără autorizație
Playtech.ro
De ce Wi-Fi-ul hotelului poate fi mai periculos decât internetul mobil. Ce date nu ar trebui să introduci
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
BREAKING | Fostul atacant din SuperLiga, la un de a semna cu FCSB! Detaliile unei reveniri neașteptate
MediaFlux
Penalizări pentru cei care ies la pensie. Câți bani se opresc de la pensionari în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat