Moştenitorii astronautului Neil Armstrong primesc 6 milioane de dolari de la un spital, pentru un malpraxis ce i-a provocat moartea

Un spital a plătit 6 milioane de dolari moştenitorilor astronautului Neil Armstrong într-un acord confidenţial privind acuzaţiile că în urmă cu şapte ani complicaţiile post-operatorii au dus la moartea lui, informează The Guardian.
Iulian Tudor
24 iul. 2019, 11:45
Moştenitorii astronautului Neil Armstrong primesc 6 milioane de dolari de la un spital, pentru un malpraxis ce i-a provocat moartea

Suma de pe urma acordului din 2014 a ajuns la zece rude ale celui care a făcut istorie în urmă cu 50 de ani, când a devenit primul om care a păşit pe Lună, potrivit documentelor depuse la o curte de justiţie din Cncinnati, Ohio, care au devenit publice marţi.

Văduva lui Armstrong, Carol, nu a primit bani în urma înţelegerii. Fii lui, Mark şi Rick, au susţinut că îngrijirea primită la spitalul Mercy Health-Fairfield l-a costat viaţa pe tatăl lor.

Neil Armstrong a murit pe 25 august 2012, la vârsta de 82 de ani.

Într-o declaraţie făcută în septembrie 2014, spitalul şi îngrijitorii au susţinut că tratamentul a fost corect. Instituţia a fost de acord cu înţelegerea de 6 milioane de dolari pentru a evita publicitatea pe care ar fi făcut-o moştenitorii lui Armstrong.

Maureen Richmond, purtătoarea de cuvânt a spitalului, a transmis că nu pot fi divulgate detalii privind acordul, familia pacientului şi autorităţile doresc să menţină chestiunea privată.

Carol Armstrong a declarat pentru New York Times că a semnat înţelegerea, ca executor, dar nu a primit nicio parte din bani.

Neil Armstrong a fost internat în august 2012 pentru o intervenţie la inimă. În urma acesteia, au apărut complicaţii şi astronautul a murit.

Cea mai mare parte din acord, 5,2 milioane de dolari, a fost împărţită între fiii lui Armstrong. Fratele şi sora lui au primit câte 250.000 de dolari, iar cei şase nepoţi, câte 24.000 de dolari. Onorariul avocatului a fost de 160.000 de dolari.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Cum a ajuns Filipe Coelho antrenor la Universitatea Craiova! Dezvăluiri în premieră: “A venit în România cu un simplu rucsac! Nu știa cât de mare e Craiova. Când s-a trezit, era deja implicat”
Capital.ro
RO e-Factura 2026. Cine este obligat să emită facturi electronice de la 1 iunie? Contribuabilii care sunt exceptați
Playtech.ro
Locuințele care se scumpesc din nou în România si apartamentele la care tot mai mulţi români renunţă. Schimbări importante pe piața imobiliară
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Șocant! Un fost jucător argentinian al Rapidului distruge România: 'Sunt toți țigani! O țară groaznică'
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi