MOŢIUNEA DE CENZURĂ împotriva Guvernului Ponta. PNL va negocia inclusiv cu UNPR

Copreşedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, sâmbătă, că liberalii au început discuţiile cu partidele politice parlamentare pentru susţinerea moţiunii de cenzură împotriva Guvernului Ponta pe care o vor depune luni, afirmând că săptămâna viitoare vor avea negocieri inclusiv cu UNPR.
Ionela Marcu
19 sept. 2015, 13:39
MOŢIUNEA DE CENZURĂ împotriva Guvernului Ponta. PNL va negocia inclusiv cu UNPR

Alina Gorghiu a declarat, la Poiana Brașov, că discuțiile privind votul la moțiunea de cenzură care urmează să fie depusă luni au început și vor continua toată săptămâna viitoare, inclusiv cu UNPR.

„Vreau să vă spun că discuţiile privitoare la votul pe moţiunea de cenzură deja au început, le vom face toată săptămâna viitoare şi le vom avea inclusiv cu Gabriel Oprea, cu UNPR„, a declarat Alina Gorghiu, la Poiana Braşov, unde a avut loc Liga Aleşilor Locali ai PNL.

Gorghiu a mai spus că speră ca până săptămâna viitoare când urmează să aibă loc discuţii cu partidele din coaliţia de guvernare, atât Liviu Dragnea, cât şi Gabriel Oprea să dea dovadă de „echilibru şi prudenţă”.

Întrebată dacă discuţiile nu se mai poartă cu fiecare parlamantar în parte, ci cu liderii de partide, Alina Gorghiu a afirmat că cele două formule de negociere nu se exclud.

Cele două nu se exclud. Vom avea o discuţie atât cu liderii de partide politice parlamentare, cât şi cu fiecare parlamentar în parte. Şi sperăm că vor fi de data aceasta cu succes”, a spus Gorghiu.

OFICIAL: PNL va depune luni o MOŢIUNE DE CENZURĂ împotriva Guvernului Ponta VIDEO

Copreşedintele PNL a menţionat că liberalii au făcut toate demersurile necesare şi le cer lui Liviu Dragnea şi Gabriel Oprea „să pună interesul public, interesul naţional peste interesul de partid sau interesul meschin de a rămâne la guvernare cu orice preţ, cu un premier compromis”.

„Tot ce a ţinut de PNL, ca demers legal, constituţional a fost făcut. Acum mingea este în terenul domnului Dragnea, al domnului Oprea şi vom vedea ce decid, mai mult decât să le solicităm să pună interesul public, interesul naţional peste interesul de partid sau interesul meschin de a rămâne la guvernare cu orice preţ, cu un premier compromis„, a mai spus copreşedintele PNL.

În ceea ce priveşte calendarul moţiunii de cenzură pe care o vor depune liberalii, Alina Gorgiu a spus că luni vor depune moţiunea la Parlament, urmând ca pe 24 septembrie să fie programată citirea moţiunii, iar, cel mai probabil, pe 28-29 septembrie să aibă loc votul pe moţiune.

Luni o vom depune şi tot atunci vom vedea care este calendarul. Luni, pe 24 septembrie va fi citirea şi, probabil, 28-29 septembrie votul pe moţiune, nu este bătut în cuie. Ştiţi că termenele se stabilesc în Parlament de Birourile Permanente reunite”, a spus Gorghiu.

Liderii PNL au anunţat, vineri, la finalul, Colegiului Director, decizia ca parlamentarii liberali să depună, luni, o moţiune de cenzură împotriva Guvernului, propunându-şi să organizeze în aceeaşi zi şi un miting în Bucureşti.

Ultima moţiune de cenzură depusă de PNL împotriva Guvernului Ponta a fost dezbătută în 12 iunie. Moţiunea a fost respinsă, fiind înregistrate 194 de voturi „pentru”, faţă de 278 necesare pentru adoptare, alte 13 voturi fiind „împotrivă”, iar 7 anulate.

Preşedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a spus, vineri, că o eventuală moţiune de cenzură a PNL nu are şanse să fie votată, el susţinând că „nu moţiunea de cenzură a PNL poate să genereze sau nu o schimbare a lui Victor Ponta”.

Dragnea a afirmat, vineri, la Ploieşti, răspunzând unei întrebări a jurnaliştilor, că nu este o noutate faptul că PNL vrea să depună o moţiune de cenzură şi că, în opinia sa, moţiunea nu ar avea şanse să treacă de Parlament.

În acest context, Dragnea a spus că o eventuală schimbare a lui Ponta din funcţia de premier nu poate fi generată de moţiunea de cenzură a opoziţiei.

„E dreptul lor constituţional. (…) Nu moţiunea de cenzură a PNL poate să genereze sau nu o schimbare a lui Victor Ponta. Vom discuta în partid. Dar nu cred că ne putem permite să intrăm într-o aventură politică. Cred că şi colegii din coaliţie susţin în continuare lucrul ăsta”, a spus Liviu Dragnea.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte să iasă fum alb pe coșul de la Vatican. Mulți spun că a fost un semn
Capital.ro
Bucurie pentru Călin Georgescu. Anunțul venit azi, 8 mai: Parchetul nu a adus noi probe
Playtech.ro
Papa Leon nu şi-a putut stăpâni emoţiile! Ce a făcut la balconul Vaticanului. Foto
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
„Veți ajunge la Canal”. Actorul Mihai Mălaimare, mesaj amenințător pentru cei care nu au vrut „turul II înapoi”
wowbiz.ro
Maria Ciobanu a cedat înainte ca sicriul soțului ei să fie coborât în groapă! Scene sfâșietoare de la înmormântare FOTO 
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Zodia care scapă de o mare povară. I se ia o piatră de pe inimă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este cardinalul Robert Prevost și ce nume va primi noul Suveran Pontif
Cancan.ro
Mai rar așa ceva! Câte limbi cunoaște Papa Leon al XIV-lea
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Descoperire în furtul Tezaurului Dacic. Anunț important din Olanda.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania