Motivul IREAL pentru care Diana Șoșoacă A REFUZAT acodarea de ajutoare pentru sinistrați: „Amendamentele s-au dat în plen fără posibilitatea studierii lor”

Diana Șoșoacă și Luis Lazarus, europarlamentari SOS, au dat voturi de abținere sau împotrivă în Parlamentul European pe rezoluția privind ajutoarele pentru sinistrați. Contactată de GÂNDUL, Diana Șoșoacă a spus că, de fapt, ea ar fi votat rezoluția, dar că ”mendamentele s-au dat în plen fără posibilitatea studierii lor”.
Alina Costache
25 sept. 2024, 12:03
Motivul IREAL pentru care Diana Șoșoacă A REFUZAT acodarea de ajutoare pentru sinistrați: „Amendamentele s-au dat în plen fără posibilitatea studierii lor”

Diana Șoșoacă și Luis Lazarus, europarlamentari SOS, puși să voteze în Parlamentul European „Rezoluția privind inundațiile devastatoare din Europa Centrală și de Est, pierderea de vieți omenești și pregătirea UE de a acționa împotriva unor astfel de dezastre exacerbate de schimbările climatice (2024/2817), votată în Plenul Parlamentului European de la Strasbourg pe 19.09.2024”, adică rezoluția privind ajutoarele pentru sinistrați, pare că au vrut să fie contra celorlalți europarlamentari și au dat voturi de abținere sau împotrivă.

„Habar nu aveți ce înseamnă amendament și vot definitiv pe rezoluție. Nu voi vota niciodată minciuna schimbărilor climatice, iar amendamentele s-au dat în plen fără posibilitatea studierii lor. Este o diferență majoră între fundul de solidaritate și cel de urgență. La solidaritate bugetul UE este 1,2 miliarde pentru toți și avans 25% și durează enorm de mult.”, a spus Diana Șoșoacă, pentru Gandul.

Într-o postare pe Facebook, la scurt timp după votul din 19 septembrie din Parlamentul European, Diana Șoșoacă și Luis Lazarus au discutat despre modul în care se votează în Parlamentul UE.

”Bă, 2 secunde ai voie să votezi, nici nu știi ce votezi. E mai rău ca în Parlamentul României. Nu știi ce votezi, nu mai vorbim că actele ni s-au dat cu o jumătate de oră, nu, cu 10 minute înainte de a intra în plen. Uite așa maldărul de acte și trebuia să citești”, a spus Șoșoacă.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Cât de bun este, de fapt, Daniel Paraschiv, atacantul transferat de Rapid. Ce rating are în EA SPORTS FC 26, jocul adorat de milioane de români
Capital.ro
Reguli la bloc. Penalizare pentru restanțe la întreținere. Legea nu permite sancționarea automată a proprietarilor
Playtech.ro
Tarife pentru parcarea de reședință în București 2026. Cu cât plătesc mai mult bucureștenii față de anul trecut
Adevarul
Meseriile care nu pot fi înlocuite de AI. Ce are omul și nu va avea niciodată inteligența artificială
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tânăra din Buzău care și-a pierdut iubitul în urma unui incident rutier face declarații tulburătoare! Acuzațiile pe care le aduce medicilor: „Mereu am știut că ești în pericol”
iamsport.ro
Apropiatul din altă țară al lui Valentin Ceaușescu a amenințat că va opri comerțul cu România dacă nu îl transfera pe fostul mare fotbalist român
MediaFlux
Răsturnare privind furtul Coifului de Aur furat din Muzeul Drents! Olandezii au mințit, acuză fostul director al Muzeului Național de Istorie
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend