MOTO GP. Marc Marquez a câştigat Grand Prix-ul Germaniei. Este al cincilea său succes de anul acesta

Publicat: Duminică, 07 Iulie 2019 17:22 // Actualizat: Duminică, 07 Iulie 2019 17:26 // Sursa: romaniatv.net

MOTO GP. Spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda) a câştigat Marele Premiu al Germaniei la MotoGP, a noua etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, duminică, pe Sachsenring, la Hohenstein-Ernstthal.

MOTO GP. Pentru Marc Marquez este al cincilea succes din acest sezon şi al zecelea pe Sachsenring. Pe poziţia a doua s-a clasat tot un spaniol, Maverick Vinales (Yamaha), iar pe trei a terminat britanicul Cal Crutchlow (Honda).

Marc Marquez conduce în clasamentul general, cu 185 de puncte, 58 mai multe decât Andrea Dovizioso (Ducati), ocupantul locului doi.

În Germania, la Moto2 s-a impus Alex Marquez (Spania), iar la Moto3 Lorenzo Dalla Porta (Italia).

Etapa a zecea, Marele Premiu al Cehiei, va avea loc în 4 august, la Brno.