Mugur Isărescu: Cererea internă se duce în importuri. Stimularea consumului a creat mai degrabă locuri de muncă în alte ţări

România înregistrează creștere economică însă, prin stimularea cererii și a consumului, a creat mai degrabă locuri de muncă în alte țări, având în vedere că cererea a fost satisfăcută preponderent prin importuri, care cresc mult mai rapid decât exporturile, susține guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu.
Filip Stan
15 nov. 2016, 12:15
Mugur Isărescu: Cererea internă se duce în importuri. Stimularea consumului a creat mai degrabă locuri de muncă în alte ţări

„În România, avem creștere economică, nu avem deflație, în pofida plasării indicelui anual în teritoriu negativ, iar din perspectiva politicii monetare ne-am păstrat marja de manevră: dispunem de toate instrumentele – dobânda, coridorul, reglarea lichidității, rezervele minime obligatorii. Cu toate acestea vedem că stimularea cererii și a consumului a creat mai degrabă locuri de muncă în alte țări. În acest moment importurile cresc mult mai rapid decât exporturile, cererea se duce în importuri, deși ar fi fost mai bine dacă ea ar fi fost stimulată prin creșterea producției interne. Nu suntem împotriva stimulentelor, dar este imperios necesar ca acestea să fie atent alese, să aibă un dozaj adecvat și să fie aplicate la momentul oportun”, se arată în mesajul guvernatorului BNR transmis în cadrul conferinței anuale a Asociației Analiștilor Financiar-Bancari din România.

În acest context, Mugur Isărescu a reamintit necesitatea păstrării macrostabilității și a echilibrului intern.

„Trebuie să avem grijă de ea ca de lumina ochilor noștri, întrucât din aceasta derivă și sustenabilitatea, durabilitatea dezvoltării noastre și obținerea bunăstării într-o lume ce se confruntă cu multe incertitudini și schimbări”, a subliniat oficialul BNR.

Totodată, el a menționat faptul că aceste noțiuni și mesaje, ce par firești pentru profesioniști, trebuie să fie explicate pe toate palierele în România, inclusiv de către analiști financiari prezenți la conferință.

„Sustenabilitatea este o noțiune complexă, nu este ușor de înțeles, deși criza a evidențiat care sunt implicațiile și dezechilibrele cauzate de politicile conjuncturale, de măsuri nesustenabile. Unele decizii mult așteptate de către public pot accentua vulnerabilitățile din economie, mai ales în situația unor țări aflate în plin proces de transformare, de convergență reală — iarăși o noțiune complexă, ce trebuie explicată deoarece nu se rezumă doar la nivelul produsului intern brut pe locuitor, ci se referă și la componenta sa structurală și instituțională”, se subliniază în mesajul citat.

Din aceste motive, Mugur Isărescu susține că este esențial ca publicul din România, inclusiv decidenții, dar și cei interesați de evoluția României, să înțeleagă rolul abordărilor și politicilor echilibrate în contextul global actual, care este puternic marcat de incertitudini, dar și de accente populiste.

„Dezechilibrele apar relativ ușor, mai ales într-un mediu volatil, iar corecția acestora este dureroasă. Fără o justă măsură va fi greu să convingem, iar sentimentele, percepția investitorilor, dar și a oamenilor afectați de măsurile decidenților, se pot schimba rapid și pot produce la rândul lor schimbări, nu întotdeauna benefice”, a mai subliniat oficialul BNR.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri