Muntenegrul a început negocierile de aderare la NATO

Muntenegrul a marcat luni o etapă importantă pe calea obținerii statutului de membru al NATO, prin începerea negocierilor de aderare, la Bruxelles, potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul Alianței Nord-Atlantice, nato.int.
Filip Stan
15 feb. 2016, 13:57
Muntenegrul a început negocierile de aderare la NATO

Discuțiile, care vor dura două zile, se referă la chestiuni politice, juridice și militare și vor oferi ambelor părți ocazia de a clarifica mai multe subiecte de interes.

Din partea NATO, negocierile sunt conduse de asistentul pentru afaceri politice și politica de securitate al secretarului general al Alianței, Thrasyvoulos Terry Stamatopoulos.

Delegația muntenegreană este condusă de șefa Misiunii Muntenegrului la NATO, ambasadoarea Dragana Radulović.

Următorul pas pentru Aliați va fi semnarea Protocolului de Aderare, după care Muntenegrul va începe să participe la reuniunile NATO în calitate de invitat. După ce toate statele membre vor fi ratificat protocolul, Muntenegrul va putea semna Tratatul de la Washington și va deveni astfel al 29-lea membru al Alianței Nord-Atlantice.

Începând din 2009, NATO și Muntenegrul conlucrează strâns prin intermediul Planului de Acțiune pentru Aderare (MAP), care ajută țările să se pregătească pentru o eventuală aderare la organizație, transmite Agerpres.

În decembrie 2015, miniștrii de externe ai statelor membre au invitat Muntenegrul să înceapă negocierile de aderare. ‘Felicităm Muntenegrul. Acesta este începutul unei alianțe foarte frumoase’, declara cu acea ocazie secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet