Florin Cioabă, condus pe ultimul drum cu muzică şi CAR ALEGORIC. Dorin Cioabă, ÎNCORONAT rege internaţional

Florin Cioabă este condus azi pe ultimul drum. "Regele ţiganilor" va avea parte de o înmormântare demnă de un lider al etniei: mii de ţigani, un car mortuar şi coruri care cântau melodii religioase. Slujba de înmormântare a lui Florin Cioabă a fost organizată în curtea casei acestuia, unde a fost amplasată o scenă pe care invitaţii şi-au luat adio de la Florin Cioabă. Înainte ca trupul autointitulatului rege al romilor să fie dus la cimitir, cei doi fii ai lui, Dorin şi Daniel, au primit fiecare câte o coroană, primul fiind numit rege internaţional al romilor, iar cel de-al doilea rege al romilor din România.
Alina Costache
23 aug. 2013, 09:56
Florin Cioabă, condus pe ultimul drum cu muzică şi CAR ALEGORIC. Dorin Cioabă, ÎNCORONAT rege internaţional

Funeraliile la casa familiei Cioabă au început cu muzică de fanfară şi cântece creştine intonate de corurile unor biserici baptiste şi penticostale şi cu o slujbă religioasă condusă de Beniamin Poplăcean, preşedintele bordului de conducere al Institutului Teologic Baptist. Au urmat mesaje de rămas bun din partea mai multor apropiaţi ai familiei şi a unor pastori din cultele penticostal şi baptist, toate fiind rostite în casă, lângă catafalcul lui Florin Cioabă.

Citeşte şi: ÎNCORONARE la căpătâiul tatălui. Dorin Cioabă devine „rege internaţional”. Daniel, regele romilor din România

În jurul orei 13.30, sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Florin Cioabă a fost scos din Palatul Romilor şi aşezat pe un catafalc în carul alegoric. Cortegiul funerar a plecat spre Cimitirul Municipal, aflat la ieşirea din Sibiu spre Păltiniş, traseul fiind de aproximativ 7 kilometri.

Programul ceremoniilor care fusese anunţat cu o zi în urmă de Dorin Cioabă nu a mai fost respectat însă. Astfel, ceremonia de încoronare ca rege al romilor a lui Dorin Cioabă, care ar fi urmat să aibă loc înainte de plecarea spre cimitir a cortegiului funerar, nu a mai avut loc.

Unii lideri ai romilor aflaţi la locuinţa familiei Cioabă spun că încoronarea a fost amânată întrucât vor fi desemnaţi doi succesori ai lui Florin Cioabă. Astfel, fiul cel mare, Dorin, ar urma să primească titlul de rege internaţional al romilor, urmând a reprezenta autoproclamata casă regală în relaţia cu romii de pretutiundeni, în timp ce fiul cel mic, Daniel, ar urma să fie încoronat rege al romilor din România.

La casa familiei Cioabă au fost depuse coroane din partea primarului Sibiului, Klaus Iohannis, a Forumului Democrat German, a Prefecturii Sibiu, PNL, PPDD, Ministerului Educaţiei Naţionale, dar şi din partea lui Bercea Mondial, aceasta din urmă fiind una din cele mai mari.

O coroană de flori a depus şi Corneliu Vadim Tudor, care a sosit la locuinţa familiei Cioabă în jurul orei 11.45, el spunând că a fost atras de „dimensiunea creştină” a lui Florin Cioabă, care era „un om calm şi cumpătat”.

Familia lui Florin Cioabă a hotărât să nu mai organizeze parastas după înmormântare. Deşi fiii fostului rege al romilor organizaseră o pomană la un han din Sibiu, aceştia au anulat totul.

CITEŞTE ŞI Traian Băsescu, la căpătâiul lui Florin Cioabă VIDEO

Florin Cioabă va fi înmormântat în Cimitirul Municipal Sibiu, lângă mormântul tatălui său, unde familia sa a concesionat o parcelă de teren pentru 25 de ani. Cavoul lui Florin Cioabă a costat 15.000 de euro. Monumentul e construit din granit roşu. Crucea va avea o înălţime de aproape 3 metri, iar pe ea va fi scris următorul mesaj: „Amintirea-ţi vie în suflet vom purta / Peste timp rege iubit tu vei exista / Dormi în Domnul suflet blând / Căci Isus Domnul Păcii va veni curând / Dragostea noastră te va însoți veşnic” (Familia).

Zeci de jandarmi şi angajaţi ai unei firme de pază asigură ordinea la funeralii.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Cine este sportiva care i-a înnebunit pe fani cu formele ei. Imaginile cu superba blondă în costum de baie s-au viralizat
Capital.ro
Pilonul II de pensii va fi naționalizat? Radu Georgescu explică ce se întâmplă cu economiile românilor: Pur și simplu, banii nu există
Playtech.ro
Regula pe care mulți au uitat-o după școală. Când se scrie „niciun” legat
Adevarul
„Să te ia dracu, Putin!”. Revolta comercianților care și-au pierdut afacerile în urma atacului cu drone al ucrainenilor din Moscova
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
”Azi ar fi putut juca la orice echipă de top!”. Victor Becali a numit fostul mare fotbalist român pe care îl consideră ”ignorat”
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România