NASA pregăteşte lansarea unei misiuni pentru studierea unui asteroid care ar putea să se ciocnească cu Terra

NASA are în vedere lansarea unei sonde spațiale pentru a studia un asteroid care în viitor ar putea să ajungă să se ciocnească cu Terra, cu efecte devastatoare.
Iulian Tudor
01 aug. 2016, 17:36
NASA pregăteşte lansarea unei misiuni pentru studierea unui asteroid care ar putea să se ciocnească cu Terra

Asteroidul, denumit Bennu, intersectează orbita Pământului la fiecare 6 ani, iar oamenii de știință au constat că trece din ce în ce mai aproape de planeta noastră, după descoperirea sa, în 1999, conform unui material publicat de New York Post, citat de Agerpres. Acest asteroid a deviat cu aproximativ 160 de kilometri de la traiectoria sa din momentul descoperirii. Astfel, în 2135, Bennu va trece printre Pământ și Lună, la „o aruncătură de băț” în termeni astronomici de planeta noastră, anunță și publicația Sunday Times.

Cu ocazia acestei treceri, gravitația Pământului ar putea să-i modifice orbita lui Bennu, „având potențialul de a pune acest asteroid pe o traiectorie incidentă cu Terra, mai târziu, în cursul acelui secol”, conform profesorului Dante Lauretta de la Universitatea din Arizona.

Bennu are diametrul de aproximativ 487 de metri și se deplasează pe o orbită în jurul Soarelui cu viteza medie de 101.000 km/h. Riscul unui impact cu Pământul este mic, dar totuși nu poate fi ignorat. Dacă un astfel de eveniment s-ar produce, el ar fi echivalent cu detonarea a 3 miliarde de tone de explozibili, o explozie de 200 de ori mai puternică decât cea a bombei atomice de la Hiroshima.

‘Bennu se află la limită, în ceea ce privește dimensiunea, pentru un obiect cosmic capabil să producă o catastrofă globală”, a comentat și profesorul Mark Bailey de la Observatorul nord-irlandez Armagh, pentru Sunday Times.

În aceste condiții, NASA vizează lansarea sondei Osiris-Rex spre asteroidul Bennu în luna septembrie. În primul an după lansare sonda va orbita în jurul Soarelui până va acumula suficientă viteză pentru a fi proiectată înapoi spre Pământ, de unde, printr-un efect de praștie și cu viteza sporită încă o dată, va porni spre întâlnirea cu asteroidul Bennu, care, conform calculelor, ar urma să aibă loc în august 2018. Osiris-Rex va petrece un an în apropierea asteroidului, îi va cartografia suprafața și va culege mostre prin aspirare, după care va reveni spre Pământ.

Bennu este o relicvă rămasă de la formarea sistemului nostru solar și ar putea avea un conținut bogat în molecule organice, conform lui Dante Lauretta. „Asteroizii ca Bennu ar fi putut să aducă astfel de molecule organice pe Pământul abia format, contribuind la supa primordială din care a apărut viața”, a adăugat el.

„Trebuie să aflăm totul despre Bennu — dimensiunile sale, masa și compoziția. Aceste informații ar putea să se dovedească vitale pentru generațiile viitoare”, a subliniat Dante Lauretta.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”