Năsui îl demolează pe Cîţu şi programul lui de suflet. „S-a furat. Un bec costă 2.000 de euro. Românii trebuie să știe”

Ministrul Economiei a criticat în termeni duri viitorul program naţional de investiţii "Anghel Saligny" care va fi implementat după modelul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL). Claudiu Năsui susţine că "s-a furat" din cele două programe naţionale în cadrul cărora au fost alocate fonduri guvernamentale localităţile.
Razvan Mihalascu
13 aug. 2021, 09:34
Năsui îl demolează pe Cîţu şi programul lui de suflet.

Năsui îl demolează pe Cîţu şi este de părere că subiectele legate de cheltuirea banilor publici printr-un astfel de program ar trebui să-i preocupe pe români mai mult decât trecutul premierului. Criticile ministrului Economiei vin în contextul în care Guvernul va lansa programul național de investiții ”Anghel Saligny” pentru comunitățile locale. Acesta va beneficia de un buget de 50 de miliarde de lei și se va desfăşura pe o perioadă de cel puțin 6 ani. Lansarea programului a fost convenită de liderii coaliției de guvernământ.

Claudiu Năsui a afirmat că nu a a susţinut „niciodată PNDL”.

„Nu am susținut niciodată PNDL. Țara aceasta a trecut deja prin două valuri de PNDL: PNDL 1, PNDL 2 și acum avem PNDL 3. Vedem exact rezultatele primelor două PNDL-uri și vedem toate problemele lor, vedem exact efectul pe care le-au avut în România. Niciodată nu am susținut PNDL”, a declarat Claudiu Năsui, conform News.ro.

Citeşte şi: Claudiu Năsui, anunţ despre NEIMPOZITAREA salariului minim şi sprijinul pentru HoReCa

Năsui îl demolează pe Cîţu şi programul lui de suflet. „Faci parcuri în mijlocul la nicăieri, terenuri de fotbal în pantă, borduri peste borduri”

De altfel, Ministrul Economiei a afirmat că, dacă sunt consultate rapoartele Curții de Conturi, precum şi dezvăluirile făcute în presă referitoare la PNDL „e vorba totuși de un program din care s-a furat”.

„E vorba, totuși, de un program din care s-a furat, putem să zicem cuvântul acesta în momentul în care un bec costă 2.000 de euro, în momentul în care faci parcuri în mijlocul la nicăieri, în momentul în care faci terenuri de fotbal în pantă, borduri peste borduri, dublu, triplu etajate, toate astea sunt PNDL și românii trebuie să știe că ăștia sunt bani care au ieșit din buzunarul lor”, a susținut ministrul Economiei, conform sursei citate.

Claudiu Năsui a mai precizat că „avem o problemă cu deficitul bugetar”, dând de înţeles acesta este mare, iar în acest context dezvoltarea locală se poate face și prin proiecte derulate din fonduri europene, așa cum s-a întâmplat în alte state UE.

Cât despre continuarea colaborării cu Florin Cîţu în condiţiile în care insistă cu implmentarea acestui program, ministrul Economiei a răspuns că „aici este o chestiune de decis în forurile decizionale ale partidului”.

Citeşte şi: Claudiu Năsui: „Trebuie să reducem povara administrativă, prin debirocratizare. Am eliminat semnătura vecinilor pentru a deschide o firmă”

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu anunţă marele obiectiv al lui Dinamo în finalul sezonului: „Prefer şase înfrângeri la rând, dar să luăm Cupa României”. „Câinii” arbitrează lupta la titlu: „Ne vedem interesul”
Capital.ro
Ce se întâmplă cu vârsta de pensionare. Florin Manole, anunț oficial: Sunt deja reglementate, sunt teme închise
Playtech.ro
Domeniile din România care nu ar urma să fie afectate de război. Banca Mondială avertizează asupra unei crize globale a locurilor de muncă
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei a șters pe jos cu Dobre: ”Erau pline Diviziile B și C de «dobri»! Are tupeul cât China”
MediaFlux
Veniturile românilor, la control! BNR și INS merg din casă în casă să afle situația financiară și consumul gospodăriilor
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj