Natalia Intotero, ministrul Familiei, anunță măsuri de încurajare a natalității: „Ne confruntăm cu o scădere drastică a ratei natalității. E absolut necesar să gândim mai multe programe sociale pentru susținerea familiei”

Natalia Intotero, ministrul Familiei, anunţă că lucrează intens la pregătirea unui set de măsuri menite să sprijine familia în scopul creșterii natalităţii, în contextul scăderii îngrijorătoare a ratei natalității.
Alina Costache
09 feb. 2024, 20:32
Natalia Intotero, ministrul Familiei, anunță măsuri de încurajare a natalității:

Ministrul Natalia Intotero a venit și cu date concrete în ceea ce privește scăderea îngrijorătoare a numărului de nou-născuți în România. Astfel, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, în 2022, s-au născut 171.132 de copii, faţă de 196.858 în 2021. Iar îngrijorător este faptul că, potrivit unei analize realizate de ONU, rata natalității va continua să scadă și în anii următori.

Lucrăm intens la Ministerul Familiei Tineretului și Egalității de Șanse pentru pregătirea unui cadru legislativ care să ofere posibilitatea unor noi măsuri de susținere a familiei pentru creșterea natalității. Din păcate, România se confruntă cu o scădere drastică a ratei natalității – potrivit datelor Institutului Național de Statistică în 2022 s-au născut 171.132 de copii, față de 196.858 în anul precedent –https://insse.ro/…/evenimente_demografice_in_anul_2022.pdf.

Conform unei analize a ONU, rata natalității va înregistra în continuare scăderi importante – https://population.un.org/…/Probabilistic/POP/TOT/642.

De aceea, e absolut necesar sa gândim mai multe programe sociale și cadru legal pentru susținerea familiei. Am aprecia contribuția fiecăruia dintre voi la adresa: [email protected]„, a scris ministrul Familiei, tineretului și egalității de șanse pe Facebook.

Acest articol este susținut de Partidul Social Democrat!

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil