Naţionala de handbal a pierdut al treilea meci consecutiv la Europenele de handbal. Fetele sunt pe ultimul loc în Grupa Principală

10 12. 2020, 21:14
during the Women’s EHF EURO 2020 Norway, Denmark, Main Round, Group II, Croatia vs Romania, Kolding Arena, Kolding Denmark, 10.12.2020, Mandatory Credit © Stanko Gruden / kolektiff

De pe locul 6, cu 0 puncte, tricolorele ratează orice şansă în drumul spre semifinale, unde ajung primele două clasate din grupele principale la Europenele de handbal.

Pentru România au marcat Neagu 6 goluri, Buceschi 5, Ostase 3, Polocoşer 2, Seraficeanu 2, Laslo 1, Iuganu 1.

În urma rezultatului, Croaţia rămâne neînvinsă la Europenele de handbal şi devine liderul grupei, cu 6 puncte. România are 0 puncte, pe ultimul loc. Croaţia a învins România pentru prima dată la un Campionat European.

România a început foarte bine partida, iar evoluţia şi scorul dădeau speranţe într-un rezultat pozitiv. Echipa antrenată de Bogdan Burcea a condus cu 3-1, 4-2 şi 8-4 (min. 18), dar după un prim sfert de oră promiţător, schimbările făcute în echipă au rupt jocul echipei noastre, care a încasat şapte goluri consecutive, Croaţia preluând controlul cu 11-8 (min. 25). Croaţia a intrat cu un avans de patru goluri la pauză, 14-10.

În repriza secundă, cele două echipe s-au întrecut în greşeli (România a pierdut nu mai puţin de 16 mingi în acest meci, cele mai multe Neagu – 6), dar şi aşa, Croaţia a avut un avantaj de 17-11 (min. 36). România a încercat să recupereze ecartul de pe tabelă, s-a apropiat la două goluri, 19-17 (min. 48), dar două mingi pierdute de Neagu şi o ratare au făcut ca diferenţa să crească din nou la patru goluri pentru Croaţia (21-17). Croaţia a reuşit a patra sa victorie consecutivă la EURO, cu 25-20, în timp ce România nu are şanse de a trece de grupa principală.

În grupa preliminară D, tricolorele au înregistrat rezultatele: 19-22 cu Germania, 28-24 cu Polonia şi 20-28 cu Norvegia.

Următoarele două partide din grupa II pentru România vor avea loc în 14 şi 15 decembrie, cu Ungaria, respectiv Olanda.