Naţionala de handbal a României, ultimele pregătiri pentru Rio. Înfrângere usturătoare cu Norvegia

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă clar de Norvegia cu scorul de 32-21 (12-9), joi, la Ulstein (Norvegia), în cadrul unui turneu internațional care constituie ultima verificare înaintea Jocurilor Olimpice de la Rio.

21 iul. 2016, 20:15

Tricolorele au început bine și au condus cu 3-1 (min. 4), 4-2 (7), 6-4 (14), dar apoi au încasat patru goluri la rând și Norvegia, campioana europeană, mondială și olimpică a întors scorul, 8-6 (23). La pauză, gazdele conduceau cu 12-9. În repriza secundă, diferența de pe tabela de marcaj a crescut constant în favoarea Norvegiei, care a încheiat cu 32-21. Suedezul Tomas Ryde le-a menajat pe Cristina Neagu și Aurelia Brădeanu.

În primul meci al turneului, Spania a dispus de Franța cu scorul de 21-17.

Sâmbătă vor avea loc următoarele meciuri, România — Franța (18,15) și Norvegia — Spania (20,30).

Au evoluat echipele:

Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo, Katrine Lunde — Mari Molid, Emilie Hegh Arntzen (4 goluri), Veronica Kristiansen (5), Ida Alstad (2), Heidi Loke (4), Nora Mork (9), Stine Bredal Oftedal (1), Marit Malm Frafjord, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Amanda Kurtovic (1), Camilla Herrem (5), Sanna Solberg (1). Selecționer: Thorir Hergeirsson.

România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Denisa Dedu — Gabriella Szucs, Gabriela Perianu (5), Valentina Ardean-Elisei (2), Bianca Tiron, Oana Manea (1), Mădălina Zamfirescu (1), Ana Maria Tănăsie (2), Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (1), Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper (3). Selecționer: Tomas Ryde.