Naţionala de handbal, pas mare spre calificarea la Olimpiadă. Fetele au învins Danemarca, la scor

Naţionala feminină de handbal a României a câştigat cu scorul de 32-25 (19-13) primul din cele trei meciuri din turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, din această vară.

18 mart. 2016, 19:32

România a câştigat cu 32-25 (19-13) meciul jucat la Aarhus, împotriva reprezentativei ţării gazdă, Danemarca. Victoria are o însemnătate deosebită în condiţiile în care la Olimpiada de la Rio se califică primele două dintre cele patri naţionale participante la turneul preolimpic.

România mai are de jucat sâmbătă, de la ora 18.45, în faţa modestei naţionale a Uruguayului, şi duminică, de la ora 18.30, cu Muntenegrul.

România, medaliată cu bronz la Campionatul Mondial 2015, poate obține sâmbătă biletul pentru Rio dacă va învinge Uruguayul, iar Danemarca va pierde și meciul cu Muntenegru.

În primul meci al competiției, Muntenegru a dispus de Uruguay cu 34-19 (15-10).

Meciulo de vineri, cu Danemarca, a fost dominat de la un capăt la altul de fetele noastre, care la pauză au avut un avans de şase goluri, iar pe parcursul reprizei secunde diferenţa a fost chiar şi de zece goluri.

Eliza Buceschi, Ionica Munteanu, Valentina Ardean și Oana Manea au fost cele mai bune jucătoare ale echipei noastre.