Naţionala FEMININĂ va juca BARAJ pentru calificarea la CE 2017

România a învins Grecia, scor 4-0, în ultimul meci din campania de calificare pentru Campionatul European din 2017, însă a ratat calificarea directă la turneul final din Olanda și va juca un baraj cu Portugalia.

20 sept. 2016, 18:45

Alexandra Lunca a deschis scorul în Gruia, în minutul 5, cu un șut expediat de la marginea careului, iar Maria Ficzay a majorat avanatajul româncelor zece minute mai târziu, cu o lovitură de cap.

România a mai punctat de două ori și în partea secundă, prin Vătafu și Bâtea, însă nu a reușit să câștige la un scor egal sau mai mare decât Rusia, care s-a impus cu 5-0 în fața Croației.

Selecționata antrenată de Mirel Albon va juca la baraj pentru calificarea la EURO 2017, împotriva Portugaliei, pe 17 și 25 octombrie.

ROMÂNIA – Grecia 4-0