NBA: Golden State Warriors a umilit-o pe Houston Rockets în meciul 3 al finalei Conferinţei de Vest

Golden State Warriors, graţie vedetei Stephen Curry, autor a 35 de puncte, a reamintit concurenţei că este principala pretendentă la un nou titlu de campioană a NBA, învingând-o cu 126-85 pe Houston Rockets, duminică, în meciul cu numărul trei al finalei Conferinţei de Vest a campionatului profesionist nord-american de baschet.

21 mai 2018, 09:24

Golden State Warriors, învingătoare în două din ultimele trei ediţii, conduce la general cu 2-1 în seria ce se dispută după sistemul „cel mai bun din şapte meciuri”. Finala conferințelor se joacă după sistemul ”cel mai bun din 7 meciuri” sau ”cine ajunge primul la 4”.

Stephen Curry, șeful orchestrei GSW, a luat meciul pe cont propriu. 26 dintre cele 35 de puncte ale fâșnețului conducător de joc al campioanei au venit în repriza a doua, în partida din Oakland.

Golden State Warriors conduce cu 2-1 la general, după partida de duminică noapte, câștigată la o distanță uriașă: 41 de puncte. Finala conferințelor se joacă după sistemul ”cel mai bun din 7 meciuri” sau ”cine ajunge primul la 4”.

Trupa din Houston, care a pierdut toate cele patru sferturi ale meciului din ”Oracle Arena” (22-31, 21-23, 24-34, 18-38), a stat doar în liderul James Harden, autorul a 20 puncte, 9 pase decisive și 5 recuperări.

Clint Capela și Chris Paul și au marcat fiecare câte 13 puncte, pentru Houston Rockets. Meciul cu numărul patru va avea loc marţi seara, tot la Oakland (California).