Ne schimbăm periuţa de dinţi după ce am fost răciţi? Află ce spun specialiştii

Te gandesti cu siguranta ca atunci cand esti bolnav este recomandat sa schimbi foarte des hainele si lenjeriile, pentru a eradica germenii si microbii. De asemenea, stii ca atunci cand este cineva bolnav in casa, ar trebui sa foloseasca un set de tacamuri de care altcineva n-ar avea voie sa se atinga.
Alina Costache
17 mart. 2014, 21:03
Ne schimbăm periuţa de dinţi după ce am fost răciţi? Află ce spun specialiştii

Ce facem insa cu periuta de dinti? O aruncam dupa o boala? Raspunsul il ofera pentru Huffingtonpost.com, Charles Gherba, profesor de microbiologie si stiinta mediului la Universitatea din Arizona.

Germenii pot trai pe periuta de dinti de la cateva ore la cateva zile. Mai mult, periuta de dinti este un mediu propice pentru inmultirea germenilor, fiind umeda mai tot timpul. Asa ca atunci cand am fost raciti, cand am avut viroze sau infectii cu streptococ, este foarte posibil ca si periuta de dinti sa fi fost contaminata.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Marcel Pușcaș îi ia apărarea lui Radu Drăgușin după 0-4 la debut: „Malen și Dybala nu sunt Bîrligea și Boutoutaou!”
Capital.ro
Statul dă 500 de lei pentru rechizite în anul școlar 2026-2027. Cine sunt cei care vor primi banii și când se depun cererile
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Jaf ca în filme la Londra: Trei români au săpat un tunel spre un magazin de bijuterii
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Klaus-Michael Kühne, miliardarul german cu o avere de 44 de miliarde de dolari, a încetat din viață la 89 de ani
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat