Nici la handbal nu mai contăm. România a RATAT calificarea la Campionatul Mondial

Echipa masculină de handbal a României a ratat calificarea la Campionatul Mondial 2015, după ce a fost învinsă de Suedia, cu scorul de 27-21 (15-7), duminică, la Goteborg, în manşa a doua a barajului pentru turneul dinal din Qatar.

15 iun. 2014, 15:35

Tricolorii, care pierduseră şi la Bucureşti, cu 24-25, au fost conduşi cu 2-0 (min. 3), 5-1 (9), 8-2 (13), diferenţa crescând apoi la 11-3 (18), iar ecartul maxim a fost de nouă goluri, 13-4 (21), pentru ca la pauză scorul să fie 15-7 pentru scandinavi, scrie Agerpres.

În repriza secundă, Suedia a ajuns la zece goluri avans, 18-8 (38), dar echipa antrenată de francezul Gaudin a revenit în joc şi a redus diferenţa, scorul final fiind de 27-21 pentru gazde.

Au evoluat echipele:

Suedia: Mattias Andersson, Mikael Appelgren – Magnus Persson, Jim Gottfridsson (5 goluri), Lukas Karlsson (3), Daniel Tellander, Niclas Ekberg (8), Tobias Karlsson, Johan Mikael Jakobsson (2), Patrik Fahlgren, Fredrik Raahauge Petersen (5), Niclas Andreas Barud, Rickard Lonn, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson (3), Jesper Nielsen (1). Selecţioner: Staffan Olsson.

România: Mihai Popescu, Ionuţ Ciobanu – Florin Acatrinei, Mihai Asoltanei, Ionuţ Ramba, Andrei Mihalcea, Valentin Ghionea (7), Marius Sadoveac (4), Dragoş Iancu, Cristian Fenici (3), Ionuţ Rotaru, Alexandru Csepreghi (4), Albert Cristescu (1), George Buricea (2), Bogdan Criciotoiu, Ciprian Şandru. Selecţioner: Christian Gaudin.

Arbitri: Andreu Marin Lorente, Ignacio Garcia Serradilla (ambii din Spania); Delegat EHF: Gunnar K. Gunnarsson (Islanda)