Nico Rosberg, a treia victorie în trei curse. Germanul a câştigat Marele Premiu al Chinei

Nico Rosberg de la Mercedes a câştigat, duminică, Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Este a treia victorie consecutivă a pilotul german în acest început de sezon.

17 apr. 2016, 08:14

Nico Rosberg a câştigat al şaselea Mare Premiu de Formula 1 consecutiv, dacă le punem la socoteală pe cele trei câştigate în finalul sezonului 2015. Rosberg a intrat astfel pe locul patru în grupul select al piloţilor cu cele mai multe victorii consecutive în Formula 1, după Sebastian Vettel (9), Alberto Ascari (7) şi Michael Schumacher (7).

Duminică, în China, Nico Rosberg a fost urmat de Sebastian Vettel (Ferrari) şi de rusul Daniil Kvyat (Red Bull). Campionulo mondial Lewis Hamilton a încheiat cursa pe locul 7.

Rosberg conduce detaşat în fruntea clasamentului general, cu 36 de punct avans faţă de Hamilton, al doilea clasat.