Nicolae Banicioiu: Stiu ca nici un liberal din lume nu vrea privilegii pentru cei care nu platesc taxe

Nicolae Banicioiu, Ministrul Tineretului si Sportului, raspunde declaratiilor facute de europarlamentarul PNL, Norica Nicolai, referitoare la faptul ca liberalii nu sunt de acord cu noul Cod al Insolventei, afirmand ca Ordonanta de Urgenta este facuta astfel incat cei care se foloseau de insolventa pentru a se eluda de la plata obligatiilor catre stat, sa nu mai poata face acest lucru.
Iulian Tudor
05 oct. 2013, 16:32
Nicolae Banicioiu: Stiu ca nici un liberal din lume nu vrea privilegii pentru cei care nu platesc taxe

„Am vazut declaratia doamnei Nicolai, dar nu am inteles conform carui principiu liberal si al unui stat corect, unii trebuie sa plateasca taxe si altii nu? Conform carei logici, unele companii trebuie sa isi achite taxele si altele nu; unele fabrici sau firme sa fie corecte si altele nu? Unele televiziuni sa isi plateasca, majoritatea dintre ele, obligatiile catre stat si altele nu?

Legea insolventei a fost modificata dupa consultarea mediului privat, si pentru a preveni folosirea insolventei ca solutie de a fugi de plata taxelor de catre unii. Majoritatea romanilor sunt corecti si platesc taxe si ne spun mereu ca nu e in regula sa existe smecheri care nu platesc – indiferent ca e vorba de fabrici, mici companii sau chiar structuri media. Legea trebuie sa fie egala pentru toti, iar cei care sunt corecti nu au de ce sa se teama.

As vrea sa se inteleaga foarte clar ca nimeni nu vrea ingradirea libertatii presei! Noul Cod al Insolventei nu are legatura cu libertatea de exprimare. Aici este vorba despre o serie de principii economice pe care societatile comerciale trebuie sa le respecte”, considera ministrul Nicolae Banicioiu.

 

CITESTE SI:

Proiectul Codului insolvenţei va fi aprobat de Guvern săptămâna viitoare şi trimis Parlamentului

Bănicioiu: Sperăm să avem săptămânal patru ore de sport la gimnaziu şi liceu
 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil