Nicolae Capră, finanţatorul echipei Petrolul Ploieşti, implicat în dosarul de evaziune al lui Florian Walter

Unul dintre finanțatorii FC Petrolul Ploiești, Nicolae Capră, este implicat în dosarul de evaziune fiscală în care este cercetat omul de afaceri Florian Walter și în care procurorii DIICOT Ploiești efectuează miercuri mai multe percheziții.
Iulian Tudor
06 mai 2015, 07:14
Nicolae Capră, finanţatorul echipei Petrolul Ploieşti, implicat în dosarul de evaziune al lui Florian Walter

Surse judiciare au declarat că Nicolae Capră și soția acestuia, Cristina, controlau unele dintre firmele implicate în lanțul infracțional construit de Florian Walter și de apropiați ai acestuia, scrie Agerpres.

Citeşte şi: Percheziţii în Bucureşti, pentru evaziune fiscală. Patronul Romprest se află printre persoanele vizate

Potrivit surselor citate, suspecții ar fi folosit, în perioada 2012-2014, mai multe firme fantomă cu care au semnat contracte fictive de livrări de bunuri sau prestări servicii.

În lanțul infracțional apar și firme controlate de unul dintre finanțatorii Petrolului Ploiești, Nicolae Capră, și de soția acestuia, Cristina, prin care s-au făcut achiziții fictive de bunuri.

Nicolae Capră și soția sa au fost trimiși în judecată în luna decembrie a anului trecut, alături de alte 14 persoane, între care Daniel Capră, finanțatorul principal al Petrolul Ploiești, și directorul general al clubului, Marius Bucuroiu, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 15,4 milioane de euro.

Procurorii DIICOT Ploiești efectuează miercuri 29 de percheziții în Prahova, București și Ilfov, pentru destructurarea unui grup infracțional format din 23 de persoane în care este implicat și omul de afaceri Florian Walter, fost finanțator al Petrolului Ploiești.

Perchezițiile au loc la sedii ale unei firme de salubrizare, condusă de Florian Walter, la domicilii ale suspecților, inclusiv la cel al omului de afaceri, dar și la alte societăți.

Citeşte şi: Percheziţii în Bucureşti şi Ilfov. Prejudiciu de 35 de milioane de euro

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Tânără găsită moartă pe un câmp din Bihor. Fata ar fi fost ucisă de un bărbat eliberat din pușcărie pentru bună purtare. Acesta fusese închis 14 ani
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Un iubit actor a murit la doar 35 de ani. A publicat un mesaj tulburător pe Instagram
Playtech.ro
Cum poţi pierde moştenirea la notar doar din cauza unor cuvinte. Ce nu ai voie să spui la succesiune
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O elevă de 18 ani a fost găsită moartă pe un câmp din Bihor. Principalul suspect ar fi un îngrijitor de la ferma unde tânăra făcea practică
iamsport.ro
Rapid i-a tăiat indemnizația lunară de 1500 de lei unei legende a clubului: ”Nu ne mai respectă!”
MediaFlux
Prețurile pentru alimente ar putea exploda din cauza războiului din Iran. Avertisment sumbru pentru agricultori
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi