Nicolae Ciucă nu concepe să nu ajungă în turul doi: „Păi cum să nu ajung? Suntem al doilea cel mai mare partid din România”

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat miercuri, despre un posibil eşec în a ajunge în turul doi la prezidenţiale că PNL este al doilea cel mai puternic partid politic iar activul de partid, după Consiliul Naţional, a plecat suficient de încărcat să îşi ducă candidatul în turul doi.
Filip Stan
18 sept. 2024, 20:44
Nicolae Ciucă nu concepe să nu ajungă în turul doi:

Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a fost întrebat pe cine va susţine în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale din decembrie, dacă nu va ajunge în finală, dar acesta a refuzat premisa

”Păi cum să nu ajung? Suntem al doilea cel mai puternic partid politic. Avem 1146 de primari, 11.600 de consilieri locali, 12 preşedinţi de CJ, miniştri, secretari de stat, avem o infrastructură de partid şi un activ de partid care după Consiliul Naţional a plecat suficient de încărcat să îşi ducă candidatul în turul doi”, a spus preşedintele PNL.

Liderul liberal a fost întrebat şi despre reacţia soţiei sale, la decizia de a candida la alegerile prezidenţiale.

Citeşte şi: Nicolae Ciucă: „Nu cred în sondaje, Mircea Geoană este un candidat al PSD”. Ce spune de Lasconi, Ciolacu şi Simion

”Ştiu ce spun nepoatele mele, ştiu ce spune soţia, pentru că nu ne vedem prea des. Soţia mea mi-a respectat decizia toată viaţa. Nu am fost general, când ne-am căsătorit eram locotonent, eram la început de drum în cariera militară şi ne-am cunoscut când eram în liceul miliar. Sunt împreună cu soţia din 1983”, a arătat Ciucă.

Despre susţinerea în această decizie, el a spus: ”Absolut, am primit susţinerea familiei, chiar dacă nu mi-au spus-o direct, susţinerea familiei a fost prin ceea ce înseamnă frumuseţea acestei familii care a stat împreună toţi aceşti ani”.

Citeşte şi: PNL forţează candidatura lui Iohannis la parlamentare. Liberalii au depus un proiect de modificare a legii electorale, care să îi permită preşedintelui intrarea în Senat. Anunţul lui Ciucă: „Nu îi dăm un job”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari te obligă să plătești apa, deși apartamentul este gol. Gelu Pușcaș: Nu e eroare, nu e abuz
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Bani pentru pensionari retroactiv. Legea care vrea să facă dreptate unei categorii de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet