Nicolae Robu, după întoarcerea românilor din diaspora: „Deja au început jafurile. Păziţi-vă, oameni buni!”

Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, susține că au revenit în România speriați de coronavirus și "diverși indivizi care nu sunt demni de respect" și le transmite oamenilor că "deja au început jafurile, pentru că unii nu au din ce trăi și vor deveni un pericol în societate": "Păziți-vă, oameni buni!".
Filip Stan
27 mart. 2020, 15:41
Nicolae Robu, după întoarcerea românilor din diaspora:
Nicolae Robu a ținut, vineri, o conferință de presă online în care, printre altele, le-a transmis oamenilor să se păzească de „cei întorși din străinătate care au stricat imaginea României peste hotare”.
 
Primarul Timişoarei, de acord să fie refuzaţi pacienţi din alte judeţe: „Să tolerăm ca medcii lor să stea la băut, relaxaţi?” 
 
„Au venit în țară și diverși indivizi care nu sunt demni de respect. Au venit, și eu spun lucrurilor pe nume, indivizi care nu s-au ocupat cu lucruri legale pe unde au fost și acum aici nu au din ce trăi. Știm bine că au existat diverse grupuri de infractori care au furat și au înșelat în fel și chip prin diverse țări, ne-au făcut și o imagine foarte negativă nouă, ca popor.
 
Mulți dintre ei n-au fost în contact cu noi, ceilalți, mai ales în primii ani după Revoluție, și atunci își închipuiau că așa om fi noi, românii, cum i-au văzut pe aceia, nu foarte mulți, dar suficient de mulți încât să ne creeze această imagine foarte negativă. Aceștia s-au întors, sunt aici, îi și vedem, îi remarcăm ușor. Azi am văzut din mașină cel puțin trei la care sunt convins că nu mă înșel. Au fost și alții, dar acolo poate îi categorisesc eu eronat”, a susținut Robu, citat de tion.ro.

DailyBusiness
Dorian Popa, condamnat la închisoare cu suspendare după ce a fost prins drogat la volan în 2023
Spynews
Francisca și Tj Miles vor deveni părinți! Primele imagini cu burtica de graviduță a artistei | VIDEO
Bzi.ro
Antena 1 le amendează pe Catinca și Calina după eliminarea de la Asia Express 2025. Cum s-a ajuns la această decizie
Fanatik.ro
Patru zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap din 16 septembrie de la ora 16.00. Protecție divină, noroc la bani și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
Călin Georgescu a fost trimis în judecată. Este acuzat de tentativă la lovitură de stat
Playtech.ro
Ce dimensiune trebuie să aibă o fosă septică pentru o casă cu 2, 3 sau 4 camere. Cât costă vidanjarea în 2025
Adevarul
„Diva lui Putin”, interzisă la Cluj. Academia de Muzică s-a răzgândit cu privire la concertul Anna Netrebko
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Mamele din România ar putea primi suma de 2.250 de lei, timp de un an
Cancan.ro
Ce a făcut Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu, după accidentul cauzat. Avem SINGURELE IMAGINI
iamsport.ro
Mutu și Răchită l-au distrus pe Zenga după ce l-a criticat pe Chivu: ”Este frustrat că el nu a antrenat Inter!” / ”A vorbit secundul lui Gigi”
MediaFlux
Interdicţie privind utilizarea reţelelor sociale de către minorii sub 16 ani. Măsura intra în vigoare pe 10 decembrie
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor