Nicolae Rubu: Prezenţa lui Crin Antonescu pe lista de candidaţi din partea PNL la europarlamentare este nepotrivită

Preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, a declarat că nu consideră oportună prezenţa lui Crin Antonescu pe lista candidaţilor la europarlamentarele din 2019, întrucât acesta nu are un răspuns privind realizările pe care le-a lăsat în urma sa şi nici la întrebarea electoratului liberal "Ce a făcut în ultimii cinci ani".
Filip Stan
24 ian. 2019, 14:18
Nicolae Rubu: Prezenţa lui Crin Antonescu pe lista de candidaţi din partea PNL la europarlamentare este nepotrivită

„Nu consider potrivit ca domnul Crin Antonescu să deschidă lista PNL. Mai mult, nu consider potrivit ca domnul Crin Antonescu să fie pe listă, pe orice poziţie. Electoratul PNL, acea parte a societăţii româneşti care ar putea deveni electorat PNL au cu totul alte aşteptări pe lista de candidaţi PNL a anului 2019. Vor oameni care la întrebarea atât de în vogă în 1990, ‘Ce-ai făcut în ultimii cinci ani?’, categoric readusă în actualitate în 2019, să aibă ce să răspundă pe cel puţin două coordonate, respectiv în lupta cu PSD şi în planul realizărilor lansate în urmă. Oricât de bun vorbitor este domnul Antonescu – şi este cel mai bun vorbitor, eu aşa îl consider şi acum -, la întrebarea menţionată nu poate răspunde entuziasmant, de fapt, nu poate răspunde decât oral, prin tăcere, în scris, prin liniuţă”, a afirmat Nicolae Robu pentru Agerpres.

Liderul liberalilor timişeni a precizat că nu ştie cum se intenţionează să se finalizeze lista candidaţilor pentru europarlamentare, pentru că nu face parte din conducerea centrală a partidului şi nici nu s-a interesat de acest lucru, neparticipând la nicio discuţie pe acest subiect.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Top 5 al celor mai bine plătiți sportivi din lume. Cristiano Ronaldo, lider cu o sumă astronomică. Messi, ”bătut” de un boxer
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Când scad preţurile la curent. Planul anunțat Ilie Bolojan pentru ieftinirea energiei în România
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Nu am mai văzut așa ceva” Semnele ignorate înaintea măcelului din Târgu Jiu. Vecinii au avertizat-o pe bătrână că nepotul plănuiește să o omoare
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Ambasadorul Rusiei la Bucureşti avertizează România. Se recomandă evacuarea de urgență a personalului
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți