Nicolăescu: Pacienţii nu se mai pot interna doar ca să-şi facă analize, au nevoie de trimitere

Niciun pacient nu se poate interna legal în spital doar pentru că vrea să-şi facă nişte analize, fără a avea bilet de trimitere de la medicul de familie sau de la specialist ori fără să plătească din buzunar internarea, a declarat, duminică, Eugen Nicolăescu, ministrul Sănătăţii.
Iulian Tudor
06 oct. 2013, 14:24
Nicolăescu: Pacienţii nu se mai pot interna doar ca să-şi facă analize, au nevoie de trimitere

„Nici în prezent un pacient nu se poate interna legal doar pentru că vrea, fără a avea trimitere sau fără să plătească din buzunar internarea. În ultimii ani, din cauza lipsei suficiente de fonduri pentru ambulatoriu şi serviciile paraclinice, pacienţi cu nevoi reale de sănătate se vedeau nevoiţi să se interneze pentru a-şi efectua diverse analize. Prin fondurile pe care le-am previzionat pentru 2014 considerăm că astfel de situaţii nu se vor mai repeta. Pachetul de bază reglementează intrarea pacientului în sistem”, a mai spus Nicolăescu.

Pe scurt, cei care vor să-şi facă anumite analize au nevoie de trimitere de la doctorul de familie. În schimb, cei care doresc să-şi facă analize fără a avea trimitere de la medicul de familie vor trebui să-şi plătească singuri aceste operaţiuni.

„Şi în prezent cei care doresc să-şi facă un set de analize fără a avea recomandare de la medicul de familie sau specialist îşi plătesc direct analizele. Dar nu se pot efectua analize de laborator sau imagistice fără recomandarea medicului, chiar dacă pacientul plăteşte, întrucât există anumite riscuri în cazul analizelor cu radiaţii”, a explicat ministrul.

Nicolăescu a mai spus că în pachetul de bază este prevăzut, în cazul anumitor afecţiuni, intervalul optim pentru aceste investigaţii, conform ghidurilor de practică europene sau internaţionale.

 

VEZI SI:

Eugen Nicolăescu: Dacă nu investim acum în sănătate va trebui să investim mai târziu în boli

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
După ce și-a schimbat numele, Victoria Beckham face o dezvăluire neașteptată. Cum este numită acum soția lui David Beckham
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Vânzare cu certificatul de moștenitor. În ce condiţii se poate face
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet