Nicolas Sarkozy va fi judecat şi pentru corupţie. A încercat să obţină informaţii secrete de la Curtea de Casaţie

Fostul preşedinte francez Nicolas Sarkozy, avocatul său Thierry Herzog şi fostul magistrat Gilbert Azibert au fost trimişi în judecată la un tribunal corecţional, în dosarul interceptărilor, a declarat o sursă apropiată dosarului - confirmând o informaţie dezvăluită de ziarul Le Monde - pentru AFP.
Filip Stan
29 mart. 2018, 15:48
Nicolas Sarkozy va fi judecat şi pentru corupţie. A încercat să obţină informaţii secrete de la Curtea de Casaţie

Potrivit ziarului, cei trei sunt inculpaţi de ”corupţie activă” şi ”trafic de influenţă”.

Herzog şi Azibert sunt inculpaţi de asemenea în legătură cu ”încălcarea secretului profesional”.

În acest dosar, lui Sarkozy i se reproşează că a încercat să obţină în 2014, prin avocatul său, informaţii secrete de la Gilbert Azibert, la acea vreme magistrat la Curtea de Casaţie, într-o procedură în care cerea să i se restituie agendele confiscate în cazul Bettencourt.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
DIICOT apelează la experți independenți în dosarul Nordis. Unde au dispărut banii și în ce stadiu a ajuns ancheta
Capital.ro
Anunț important venit de la CEC Bank. Se schimbă regulile pentru transferurile de bani. Nou serviciu pentru români
Playtech.ro
Ce este Super El Niño, fenomenul care ar putea aduce temperaturi record în 2026, conform oamenilor de știință. Moment de cotitură pentru încălzirea globală
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
S-a împotrivit să intre pe teren în finala de la Sevilla: ”Îmi era rușine de Valentin Ceaușescu să refuz”
MediaFlux
România, condusă de un guvern interimar. Cât mai poate sta Ilie Bolojan la Palatul Victoria
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR