Nicușor Dan a decis să candideze la prezidențiale datorită unui sondaj: „Oamenii vor înțelege faptul că am intenția de a ajuta”

Nicușor Dan, edilul Capitalei, a precizat, într-un interviu la postul de televiziune Digi24, că a luat decizia de a candida la alegerile prezidențiale ce vor avea loc în 2025 în urma unui sondaj pe care l-a comandat în urma evenimentelor ce au determinat anularea alegerilor.
Alina Costache
17 dec. 2024, 23:07
Nicușor Dan a decis să candideze la prezidențiale datorită unui sondaj: „Oamenii vor înțelege faptul că am intenția de a ajuta”

Nicușor Dan, primarul Bucureștiului, a vorbit într-o emisiune televizată la Digi24 despre modul în care a luat decizia de a candida la alegerile prezidențiale ce urmează să aibă loc în 2025. Edilul Capitalei a comandat un sondaj în care a văzut că există un nivel de încredere pentru persoana sa, iar în urma unei analize, ce a durat câteva zile, a luat decizia finală.

Nicușor Dan, despre decizia de a candida la prezidențiale

Fondatorul Uniunii Salvați Bucureștiul a mai spus că acest sondaj a arătat că are un grad ridicat de favorabiitate și se bucură de un val de popularitate, ceea ce nu a fost decât un plus.

Citește și : Cu cine a vorbit Nicușor Dan după anunțul candidaturii sale: „M-au sunat niște oameni din partide”

Am făcut un sondaj, care să măsoare un nivel de încredere și să măsoare încrederea oamenilor. Sondajul mi-a spus că există, pe de o parte, un nivel de încredere pentru persoana mea și pe de altă parte că există un nivel de așteptare pentru calitățile pe care eu le prezint.

Am un grup de oameni apropiați, cu unii lucrez de mai mulți ani, cu unii mai recent. Decizia a fost a mea, apoi I-am testat pe toți și am văzut ce părere are fiecare.

Citește și : Cele mai bune glume de pe internet, după anunțul candidaturii lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale

Eu nu văd să existe riscuri. Pentru persoana mea? Nu, eu spun că oamenii vor înțelege faptul că am intenția de a ajuta dintr-o altă poziție”, a spus Nicușor Dan, la Digi 24.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, reacție neașteptată după ce Universitatea Craiova a devenit campioană! S-a pus la același nivel cu Filipe Coelho
Capital.ro
Pensii 2026: verificarea vechimii în muncă. Stagiul minim de cotizare pentru pensia la limită de vârstă
Playtech.ro
Orașele din România unde populația scade cel mai rapid. Județele care pierd cei mai mulți locuitori de la un an la altul
Adevarul
Imagini revoltătoare de la nunta a doi adolescenți, plimbați pe stradă pe cabina unui TIR. „Am crezut ca sunt păpuși... Ce e asta, oameni buni?”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
S-a enervat în direct și l-a făcut praf după Craiova - U Cluj 5-0: ”Penibil!”
MediaFlux
480 de lei în plus la pensie. E obligatoriu până la această dată
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi