Nicușor Dan, atac la Piedone. Războiul tricourilor #Și eu sunt interlop ia amploare. ”Domnul Piedone este un interlop. Doar faptul că nu avem instituție în statul ăsta, face ca dumnealui să fie în libertate”

Războiul dintre Cristian Popescu Piedone și Nicușor Dan a început. Actualul primar al Capitalei îi răspunde rivalului său, în urma scandalului legat de mesajele de pe tricouri.
Alina Costache
21 apr. 2024, 19:07
Nicușor Dan, atac la Piedone. Războiul tricourilor #Și eu sunt interlop ia amploare. ''Domnul Piedone este un interlop. Doar faptul că nu avem instituție în statul ăsta, face ca dumnealui să fie în libertate''

Lupta pentru Primăria Capitalei a început. Primii care au ieșit la atac sunt Cristian Popescu Piedone și Nicușor Dan. Totul a plecat de la cele două tricouri cu mesaje afișate de cei doi. Cristian Popescu Piedone s-a pozat ținând în mâini un tricou cu inscripția „Și eu sunt interlop”, în timp ce Nicușor Dan i-a răspuns ironic, cu o altă fotografie: „#ȘtimToți”.

Acum, Nicușor Dan explică gestul său, precizând că nu i-a numit interlopi pe toți fanii lui Piedone, punctând că are mult respect pentru bucureșteni.

Am spus că Piedone e susținut de interlopi. Asta nu înseamnă că toți oamenii care îl susțin sunt interlopi. N-am spus niciodată asta. Am mult respect pentru toți bucureștenii, inclusiv oamenii care intenționează să-l voteze pe Cristian Popescu Piedone. Domnul Piedone este un interlop. Doar faptul că nu avem instituție în statul ăsta, face ca dumnealui să fie în libertate. Asta e opinia mea’‘, a spus primarul.

Totodată, Nicușor Dan a scos în evidență, din nou, problemele pe care rivalul său le-a avut cu legea, fiind condamnat penal.

În primul rând, el este un condamnat penal. Din 2018 a fost condamnat penal, într-adevăr, cu amânarea pedepsei, pentru că a semnat niște acte nelegale pentru membri ai familiei sale. Apoi a scris presa…Din păcate, suntem o țară fără instituții, sunt nefuncționale. A scris presa de mai multe cazuri în care licitații au fost împărțite în loturi mai mici, ceea ce e profund ilegal, pentru a fi atribuite unor cunoscuți, prieteni, colegi de partid. A scris presa de câteva cazuri de autorizații în care se dau etaje în plus. Dacă aș sta două zile în arhiva Primăriei Sectorului 5, pariez că aș găsi 100 de autorizații ilegale cu mulți metri pătrați în plus. Domnul Cristian Popescu Piedone a venit vineri și și-a depus candidatura și a prezentat acel tricou «Și eu sunt interlop», iar noi, ca să facem o glumă, am luat o poză de la un meci de acum 3-4 săptămâni în care am pus tricoul acela”, a spus Nicușor Dan la Digi24.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Fanii Rapidului, ironii după umilința trăită de FCSB în Conference League: ”AU..DA ce seară frumoasă!”
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 31 iulie. Cât costă benzina și motorina înainte de weekend. Cele mai mici tarife
Playtech.ro
Insula privată din România care se vinde la preț de apartament de lux în București. Ce include proprietatea
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Horoscop 31 iulie 2026. Vinerea neagră a zodiacului! Ghinion, tensiuni și probleme pentru mai mulți nativi
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România