Nicușor Dan, primele declarații despre majorarea prețului la gigacalorie: „Noul preț va intra în vigoare pe 1 aprilie”

Consiliul General al Municipiului București a votat majorarea prețului la gigacalorie pentru consumatorii casnici racordați la sistemul centralizat de termoficare, a transmis primarul general al Capitalei, Nicușor Dan.
Claudia Simion
30 mart. 2022, 17:02
Nicușor Dan, primele declarații despre majorarea prețului la gigacalorie:

Nicușor Dan a anunțat că noul preț care va fi plătit de bucureșteni este 330 de lei + TVA și va intra în vigoare pe 1 aprilie.

„Consilierii generali USR, PNL și PMP și-au asumat această majorare impopulară și le mulțumesc că au făcut ce trebuie, fiindcă Primăria Generală nu mai putea susține singură creșterea puternică a costurilor cu termoficarea. PMB va continua, însă, să subvenționeze semnificativ costul gigacaloriei, tocmai pentru ca prețul plătit de bucureșteni să nu fie excesiv”, a transmis primarul general al Capitalei.

Nicușor Dan a reiterat faptul că prețul gigacaloriei nu a mai fost mărit din 2011.

„Reamintesc că prețul gigacaloriei plătit de bucureșteni n-a mai fost mărit din anul 2011 și precizez că noul preț e comparabil cu prețurile din alte mari orașe. De exemplu, la Timișoara se plătește 350 de lei pe gigacalorie, la Oradea 373 de lei pe gigacalorie, iar la Constanța 450 de lei pe gigacalorie. Aceste prețuri există din ianuarie / februarie, deci locuitorii acestor orașe au plătit sau plătesc facturi majorate și pentru lunile de iarnă. În Capitală, creșterea prețului la gigacalorie se va simți deocamdată mai puțin, pentru că am intrat în primăvară și în curând, timp de jumătate de an, nu va mai fi nevoie de furnizarea căldurii.

Rog bucureștenii să înțeleagă situația și îi asigur că n-am fi mărit acest preț dacă n-am fi fost obligați de realitățile economice”, a mai spus Nicușor Dan pe Facebook.

Citește și E OFICIAL! Se scumpeşte gigacaloria în Capitală. Nicuşor Dan:”Ajungem la o sumă care este apropiată de cea a oraşelor din România”

Citește și Gabriela Firea a răbufnit: „Preţul căldurii în Capitală va fi greu de suportat de bucureşteni. Nicușor Dan se dovedește, încă o dată, cinic”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Dronele ucrainene au declanșat o criză politică majoră într-o țară din UE. Premierul a anunțat demisia guvernului
Capital.ro
Doliu în fotbalul românesc! A murit un mare portar al României. A jucat la Steaua, Dinamo şi Rapid
Playtech.ro
Șomaj pentru absolvenții de clasa a XII-a. Ce condiții trebuie îndeplinite pentru a primi 330 de lei lunar
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Floareș s-a stins din viață! O întreagă comunitate este îndoliată: „Drumul său s-a oprit”
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Salarii mai mari sau concedieri. Date de ultimă oră despre Legea Salarizării pentru bugetari
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi