Nicușor Dan le dă ultimatum angajaților de la ALPAB: Săptămâna aceasta e decisivă. Ori vom face angajări, ori reducem foarte mult numărul lor

Nicușor Dan a spus că le-a transmis angajaților ALPAB faptul că activitatea lor în următoarele săptămâni în parcuri va fi decisivă pentru decizia pe care o va lua, și anume ori să fie făcute angajări, ori să se meargă spre piața liberă.
Filip Stan
31 aug. 2021, 22:37
Nicușor Dan le dă ultimatum angajaților de la ALPAB: Săptămâna aceasta e decisivă. Ori vom face angajări, ori reducem foarte mult numărul lor

Nicușor Dan a spus că le-a transmis angajaților ALPAB faptul că activitatea lor în următoarele săptămâni în parcuri va fi decisivă pentru decizia pe care o va lua, și anume ori să fie făcute angajări, ori să se meargă spre piața liberă.

„Le-am spus angajaţilor de la ALPAB că ce fac ei săptămânile astea e decisiv pentru decizia pe care o s-o luăm. O alternativă e să deschidem concursuri, să ajungem undeva la 200 de oameni cu care să întreţinem toate parcurile pe care le avem în administrare, care să fie angajaţi ALPAB, fie vom merge către piaţa liberă şi vom restrânge foarte tare numărul de angajaţi pe care ALPAB îi are pe întreţinere de spaţii verzi”, a declarat Nicuşor Dan, pentru B1 TV.

Întrebat dacă se gândeşte să desfiinţeze ALPAB, Dan a răspuns: „Sunt zone pe care nu poţi să le desfiinţezi, cum ar fi aceste supravegheri, aceste mici baraje între lacurile din salba de nord a lacurilor pe Colentina. Nu se pune problema, se pune problema eventual a unei restructurări, a unor comasări între administraţii”.

„Evident, trebuie să existe o restructurare în Primăria Capitalei şi instituţiile din subordine, eu am o opinie, consilierii au o opinie, o să vedeţi în săptămânile următoare”, a adăugat Nicușor Dan.

Nicușor Dan, veste tristă pentru români: Sărbătorile de iarnă vor fi lipsite de fastul luminițelor de Crăciun

Nicușor Dan a anunțat în cadrul unei emisiuni, la B1TV, că sărbătorile de iarnă vor fi lipsite de fastul luminițelor de Crăciun, deoarece banii vor fi alocați către alte domenii.

„Foarte puține, pentru că în opinia mea, este mult mai important să alocăm banii pentru acele chestiuni care pot diminua traficul, poluarea, care pot crește confortul în ceea ce privește încălzirea.

Am vrea să organizăm mai multe târguri private de Crăciun, la care bucureștenii să poată să simtă bucuria sărbătorilor, dacă regulile sanitare ne vor permite”, a declarat Dan, pentru B1 TV.

 

DailyBusiness
Grecia, destinația preferată a românilor pentru vacanța de vară. Majoritatea merg cu mașina personală
Spynews
Mara Bănică, vacanță fabuloasă în Maldive! Cazarea pe care a ales-o este un colț de rai și arată spectaculos | FOTO
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Revoltă la înmormântarea lui Ion Iliescu. Funeraliile fostului președinte închid total cimitirul: ”Dacă aveam și eu de îngropat pe cineva?”
Capital.ro
Proprietarii de apartamente, obligați să achite către stat. Se plătește până la 422 lei pe an, începând cu 1 ianuarie 2026
Playtech.ro
De ce sunt turbulenţe vara chiar dacă e senin? Mihai Sturzu explică fenomenul ciudat, când este periculos
Adevarul
O angajată dă în judecată compania Orange, unde era angajată, pentru că a fost plătită 20 de ani fără să facă nimic
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Identitatea digitală. Rețeaua ascunsă despre care puțini români știu
Prosport.ro
Fortăreața de lux pe care Halep a plătit 600.000 de euro. Cum arată în detaliu vila campioanei
kanald.ro
Abia acum s-a aflat ultimul secret al lui Ion Iliescu! Interviul din presa rusă care scoate la iveală drama care i-a marcat existența fostului președinte
Cancan.ro
Gabriela Lucuțar spune cât a plătit statul pentru sicriul lui Ion Iliescu. Suma e uriașă
iamsport.ro
Decizie fără precedent în România: salarii tăiate cu 25%. Ar putea pierde un sfert din salariu, fără negocieri
StirileBZI
Cu un salariu de peste 39.000 de lei, vorbește despre supraviețuirea cu 2.000 de lei pe lună! Declarația ipocrită a deputatului PNL, Alexandru Muraru
stirilekanald.ro
Trump vrea să se întâlnească cu Putin și Zelenski săptămâna viitoare. Anunțul de la Kremlin
Președintele interimar al Myanmarului a murit! Myint Swe a fost răpus de boală, la 74 de ani