Nicușor Dan, mesaj de la Chișinău despre amenințarea dronelor și războiul din Ucraina: „România și Republica Moldova sunt supuse unor amenințări”

Preşedintele Nicuşor Dan se află la Chișinău, unde s-a întâlnit cu preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, şi cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Șeful statului român a făcut declarații de presă la finalul reuniunii.
Alina Costache
27 aug. 2026, 20:24
Nicușor Dan, mesaj de la Chișinău despre amenințarea dronelor și războiul din Ucraina: „România și Republica Moldova sunt supuse unor amenințări”

„România și R. Moldova au o istorie comună, cultură comună, tradiții comune, limbă comună, de aceea relația noastră este una puternică. Am discutat de proiecte comune, de infrastructură, de conectare energetică, proiecte culturale, sunt bucuros că relația noastră este extrem de funcțională.

Mă bucur să-l reîntâlnesc pe președintele Zelenski. Încep pentru a condamna, o dată și încă o dată, agresiunea Federației Rusie împotriva Ucrainei și de a asigura Ucraina de suportul continuu al României în această luptă nedreaptă.

Felicit cetățenii Republicii Moldova pentru Ziua Independenței, felicit cetățenii Ucrainei pentru Ziua Națională sărbătorită în urmă cu câteva zile.

Legat de relația bilaterală cu Ucraina, România și Ucraina au semnat un parteneriat strategic și mă bucur că lucrurile avansează între noi. Mâine va avea o reuniune a comitetului mixt pentru minoritățile din cele două țări, în care vom discuta chestiuni importante, cea mai importantă fiind educația în limba maternă în cele două țări.

Pe plan trilateral, sunt bucuros că țările noastre colaborează și această întâlnire este dovada faptului că avem, fiecare dintre noi, maturitatea să înțelegem responsabilitatea pe care o avem pentru securitatea și stabilitatea acestei regiuni și, astfel, să proiectăm stabilitate și securitate în Europa.

Am discutat de proiecte de infrastructură și de proiecte energetice comune, de interconexiuni, după cum știți prin programul SAFE România va construi autostradă până la granița cu și câțiva kilometri în interiorul Republicii Moldova și la granița nordică cu Ucraina.

Am discutat de amenințările, există o diferență de scală dar de amenințările la care România și Republica Moldova sunt supuse, dronele la care doamna președinte a făcut referire și putem colabora pentru a preveni acest tip de agresiune.

Am discutat, evident, de parcursul european al celor două țări, pe care România îl susține. Republica Moldova este un exemplu pentru toate țările europene care sunt în curs de aderare.

Sunt convins că tipul acesta de interacțiuni va continua la toate nivelurile administrative și că, cu maturitatea pe care am dovedit-o deja vom asigura cetățenilor țărilor noastre stabilitatea și prosperitatea pe care și-o doresc.”, a precizat Nicușor Dan.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Imagini de la priveghiul Victoriei, tânăra de 22 de ani găsită moartă în Mușătești. Mama ei este devastată de durere
Fanatik.ro
Ce adversari ar putea avea U Craiova în faza principală din Europa League / Conference League. Posibile dueluri cu Juventus, Milan, Lyon sau Marseille
Capital.ro
Tanczos Barna face lumină cu privire la mărirea taxelor: ce se va întâmpla în perioada următoare
Playtech.ro
Comuna din România care pregătește peste 100 de terenuri gratuite pentru cei care vor să se mute aici. Familiile care ar avea prioritate
Adevarul
Rețeaua de la Viena. Legăturile însărcinatei de afaceri a României cu cercurile din jurul lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Destin frânt la doar 22 de ani! Cazimir Ionescu, prima reacție după ce fiica sa a fost găsită moartă: „Era în depresie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie și-a pierdut viața în Onești, în urma unui impact violent între trei mașini. Mai multe persoane au rămas încarcerate
iamsport.ro
Legenda tenisului francez i-a amenințat pe Țiriac și Năstase: ”S-a supărat”
MediaFlux
Începe recrutarea! Armata Română cheamă românii la unitățile militare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat