Nicuşor Dan mută mafia imobiliară la candidatul Coaliţiei: Prin acte ilegale semnate de Crin Antonescu, 7 hectare din Parcul Herăstrău sunt azi ocupate de cârciumi

Se "trage" cu foc încrucişat pe final de campanie electorală. Acuzat că ar fi parte a mafiei imobiliare şi că a tocat peste 10 milikoane de euro pe avocaţi, Nicuşor Dan vine cu acuzaţii grave la adresa lui Crin Antonescu.
Filip Stan
23 apr. 2025, 14:46
Nicuşor Dan mută mafia imobiliară la candidatul Coaliţiei: Prin acte ilegale semnate de Crin Antonescu, 7 hectare din Parcul Herăstrău sunt azi ocupate de cârciumi
Nicuşor Dan mută mafia imobiliară în curtea lui Crin Antonescu.

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale Nicuşor Dan a acuzat, miercuri, că prin acte ilegale semnate de Crin Antonescu, când era ministru al Tineretului şi Sportului, 7 hectare din Parcul Herăstrău au ajuns în posesia unor dezvoltatori şi sunt azi ocupate de cârciumi iar alte 7 hectare, în zona Arcul de Triumf, au ajuns a dezvoltatori care voiau să construiască ansambluri imobiliare, blocuri de 10 etaje.

”Crin Antonescu şi mafia imobiliară. O să aduc aminte românilor cum, prin acte ilegale semnate de Crin Antonescu, 7 hectare din parcul Herăstrău au ajuns în posesia unor firme de dezvoltatori imobiliari şi sunt azi ocupate de cârciumi. Şi, de asemenea, prin acte semnate de Crin Antonescu, alte 7 hectare din Ştrandul Tineretului, zona Arcul de Triumf, au ajuns la dezvoltatori imobiliari care urmau să construiască complexe imobiliare”, a spus Nicuşor Dan într-o conferinţă de presă.

El a precizat că în această campanie electorală contează mult mai puţin ceea ce promit candidaţii şi contează mult, mult mai mult ce au făcut candidaţii în viaţa lor socială anterioară. ”Invit în continuare românii să se informeze despre ce au făcut fiecare dintre candidaţi”, a arătat el.

Nicuşor Dan a declarat, despre Parcul Herăstrău, că în anul 1999, România avea un ministru al tineretului şi sportului, Crin Antonescu, care a semnat un certificat de atestare a dreptului de proprietate pentru o societate care se numea BTT.

”Aceste acte au fost declarate ulterior ilegale, mai întâi în 2008 de Tribunalul Bucureşti şi în 2015 definitiv de Curtea de Apel Bucureşti. Odată ce ele au intrat în proprietatea BTT, foarte repede, în 2000 (..) bucata mică, clubul nautic, este vândută de către BTT către Nik Import Export, care e firmă controlată de un domn Fernando Enciu, iar bucata mare, tenis Club Herăstrău, este vândută de către BTT către o firmă care se numeşte Domino Impex SRL, care avea în structura acţionariatului pe soţia domnului Bartolomeu Finiş, aşa cum spune presa de la momentul respectiv. Domnul Bartolomeu Finiş, om de afaceri cu legături cu Alexandru Bidner şi Adrian Petrache. Ulterior, în jurul anilor 2010, Adrian Petrache chiar intră în acţionariatul acestei firme, Domino Impex SRL. Şi, aşa cum am spus, în acest moment, pe aceste şapte hectare, sunt foarte multe restaurante care funcţionează în parte”, a prezentat Nicuşor Dan în conferinţă.

Nicuşor Dan îl acuză pe Crin Antonescu că a dat „alte 7 hectare, în zona Arcul de Triumf, pentru blocuri de 10 etaje”

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale s-a referit şi la al doilea caz, Ştrandul Tineretului. ”Şi aici avem, de asemenea, două acte semnate de Crin Antonescu, în calitate de ministru al tineretului şi sportului, prin care aceste terenuri ies din domeniul public al statului şi o să vedem mai departe unde au ajuns ele. Avem mai întâi hotărârea de guvern 377 din 1999, semnată şi iniţiată pentru, că este pe domeniul sportului, de ministrul Crin Antonescu, prin care acest teren trece din domeniul public al statului, din tagma juridică care îl proteja de orice fel de influenţă privată, în domeniul privat al statului. Deci asta era în mai 1999, Câteva luni mai târziu, mai avem o hotărâre de guvern, din nou iniţiată şi semnată de ministrul tineretului, Crin Antonescu, prin care acest teren trece din proprietatea privată a statului, în proprietatea Complexului sportiv naţional Lia Manoliu”, a spus Nicuşor Dan.

Citește și : CTP îl taxează pe Nicușor Dan pentru legătura sa cu afaceristul pro-rus Matei Păun: „Pur și simplu nu suport astfel de oameni. M-a intrigat insistența de a-l păstra agățat de imaginea sa”

El a menţionat că, mai departe, în anul 2000, din aceste şapte hectare, se concesionează un hectar aproximativ către firma Trigranit, controlată de omul de afaceri Paşcani, iar în jurul anilor 2005-2006, contractul este cedat de către firma Trigranit, către Kiseleff Business Plaza, firmă controlată de Puiu Popovici.

”Pe celelalte şase hectare, avem de asemenea, ulterior acestui act de scoatere din domeniul public al statului, şi transmiterea către o mică subordonată a Ministerului Tineretului şi Sportului, avem un contract de concesiune pentru 49 de ani către firma Tineretului SA, care la acel moment era controlată de oamenii de afaceri Alexandru Bidner şi Adrian Petrache. Ulterior, în anul 2006, firma Tineretului SA, aceeaşi care a preluat, vă aduc aminte, o bucată importantă din Piaţa Obor, pe care o exploatează până în ziua de azi, a fost preluată de la Alexandru Bidner şi Adrian Petrache de către Puiu Popovici”, a precizat el.

”În anul 2005, Consiliul General al Municipului Bucureşti a aprobat un Plan urbanistic zonal pentru blocuri de 10 etaje pe acest teren, pe toate cele şapte hectare”, a mai spus Nicuşor Dan.

El a menţionat că, din fericire a venit criza financiară şi imobiliară anilor 2008-2009 şi acest proiect nu a mai fost realizat.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce studii are, de fapt, Gigi Becali. Facultatea pe care patronul de la FCSB și-a șters-o din CV: ”Am făcut-o la mișto”
Capital.ro
Ora de iarnă 2025. Au renunțat la schimbarea orei. Unde nu se mai dau ceasurile înapoi
Playtech.ro
Prima ninsoare în București vine înainte de decembrie. Meteorologii anunță o iarnă grea în România
Adevarul
Palatul romilor, copie a Casei Albe, înnebunește Internetul. Doi vloggerii l-au prezentat lumii întregi
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
Accident cu 11 victime, inclusiv minori, în județul Ialomița! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Cancan.ro
Pe ce dată vine iarna în București, de fapt. Meteorologii Accuwerather anunță prima temperatura negativă în Capitală
iamsport.ro
”Bă, nu veni când semnează contractul! Ce ești tu, impresarul lui?! Cine a semnat pentru Alanya, Gică sau Ianis?” Și-a ieșit din minți după ce Hagi jr. a fost prezentat în Turcia
MediaFlux
Cu cât se măresc impozitele pentru locuințe și mașini în 2026. Pentru o categorie auto șoferii vor plăti mai puțin
stirilekanald.ro
Venezuela și SUA, noul război mondial? Cresc tensiunile între cele două state. Donald Trump dă liber armatei la atac
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…