Nicuşor Dan: Nu avem o problemă să demisionăm dacă putem forţa alegeri anticipate

Preşedintele USR, Nicuşor Dan, a declarat miercuri, la Parlament, referitor la deciziile Guvernului care vizează Justiţia, că ceea ce s-a întâmplat azi-noapte este „un atac la statul de drept din România”, „o acţiune mişelească”, parlamentarii Uniunii Salvaţi România fiind dispuşi să îşi dea demisia în cazul în care pot „forţa alegeri anticipate”.
Filip Stan
01 feb. 2017, 07:49
Nicuşor Dan: Nu avem o problemă să demisionăm dacă putem forţa alegeri anticipate

„Ceea ce s-a întâmplat azi noapte este un atac la statul de drept din România, este o acţiune mişelească a unor oameni care au fost aleşi de cetăţeni ca să le facă o viaţă mai bună, nu ca să dea ordonanţe prin care să se scoată pe ei inşişi şi pe colegii lor din puşcărie”, a afirmat Nicuşor Dan, la începutul şedinţei Birourilor Permanente Reunite.

Nicuşor Dan a ţinut să precizeze că reprezentanţii USR vor continua să meargă la proteste, în condiţiile în care reacţia cetăţenilor este „foarte importantă”.

Citeşte şi: Nicuşor Dan către majoritatea parlamentară: Sunteţi nişte HOŢI

„În acest moment, considerăm foarte importantă reacţia cetăţenilor, vom merge şi noi la proteste şi ne aşteptăm ca oamenii să iasă în număr mare pentru a se opune tipului acestuia de politică. Sperăm într-o reacţie consistentă a corpului magistraţilor şi a CSM, care să sesizeze Curtea Constituţională. Sperăm ca CCR să se pronunţe în cele zece zile pentru ca cea mai mare parte a ordonanţei să nu îşi producă efectele. De asemenea, ca CCR, pe cea de-a doua parte a ordonanţei, care intră în vigoare imediat în coroborare cu articolul 5 alineatul 2 din Codul penal privind legea mai favorabilă, să dea o decizie astfel încât o ordonanţă dată în miez de noapte să nu producă efecte de lege penală mai favorabilă”, a subliniat deputatul USR, conform News.ro.

El a mai spus că parlamentarii Uniunii Salvaţi România sunt dispuşi să demisioneze, în cazul în care pot „forţa” alegeri anticipate.

„La fel, dacă prin gestul nostru putem să forţăm alegeri anticipate, nu avem o problemă să ne dăm demisia cu toţii. Însă trebuie să cântărim foarte bine dacă mai există ruşine în această majoritate”, a conchis Nicuşor Dan.

DailyBusiness
Serialul care a cucerit Netflix-ul. A urcat pe primul loc în topurile lunii august
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Cum arată părinții lui Andrei Lemnaru de la Insula Iubirii 2025. Imaginea care a devenit virală
Fanatik.ro
Cine sunt cei doi tineri care trăiesc cu doar 1.500 de lei pe lună, fără joburi, curent, internet și TV
Capital.ro
Călin Georgescu nu mai poate face nimic. Soția sa, Cristela Georgescu, obligată să se conformeze. Nu s-ar fi așteptat să fie totul public
Playtech.ro
Neplata întreținerii în România. Când poți fi dat în judecată de asociația de proprietari
Adevarul
La pas prin orașul infractorilor de unde românii își iau haine contrafăcute. „Toți vânzătorii au cuțite și te curăță de bani”
wowbiz.ro
El e băiatul de 13 ani mort după ce a mâncat tăieței! S-a prăbușit brusc, imediat după ce i-a consumat. Autoritățile sunt în alertă! Toate detaliile
Evz.ro
Dragoste și crimă: povestea adevărată a lui Bonnie și Clyde
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Doliu în diplomația română! Ambasadorul Ioan Donca a murit la 85 de ani
Cancan.ro
El este Ștefan Berevoianu, tânărul aflat la volanul maşinii care a căzut într-o râpă de peste 200 de metri. Băiatul de 20 de ani și alți 3 prieteni au murit
iamsport.ro
Florin Bratu l-a lovit pe Costin Ștucan: ”Mi-a dat o palmă! «Auzi, bă, de ce ai scris de mine?»”
MediaFlux
Locul de muncă la care lucrezi cu ChatGPT și primești salariu 25.000 lei
stirilekanald.ro
A fost prins în Germania. Emil Gânj a dat peste cap planurile polițiștilor
Secretul prin care carnea ți se va topi în gură!