Nicuşor Dan pierde Primăria Capitalei în 2024. Cine are prima şansă conform unui sondaj PNL

Un sondaj făcut de Partidul Național Liberal arată că 60% dintre bucureșteni sunt nemulțumiți de aspectul Capitalei și își doresc o schimbare la vârful administraţiei.
Filip Stan
14 apr. 2023, 20:16
Nicuşor Dan pierde Primăria Capitalei în 2024. Cine are prima şansă conform unui sondaj PNL
Nicuşor Dan pierde Primăria Capitalei în 2024. Cine are prima şansă conform unui sondaj PNL

Nicuşor Dan pierde Primăria Capitalei în 2024. Conform unui sondaj PNL, Nicușor Dan nu mai este în topul preferințelor pentru alegerile locale din 2024. Astfel, 60% dintre cetățenii care locuiesc în București spun că nu le place cum arată, în timp ce 29% se declara mulțumiți de imaginea orașului condus de Nicușor Dan, anunţă Digi24.

Dacă ar fi organizate alegeri acum, PSD ar avea 26% șanse la victorie, PNL cu 6 procente mai puțin, USR ar fi la 11% iar AUR la 10%, în timp ce partide precum PMP, SOS, REPER ar ieși cu 1%. Totodată, 19% din cei întrebați au răspuns că nu ar vota.

Sondaj PNL: PSD-26%, PNL-20%, USR-11%, AUR-10%.

Citeşte şi: ALEGERI 2024. Marius Pieleanu, Avangarde: „Este foarte posibil să fie o nominalizare PSD – PNL comună la Preşedinţie ca să se destructureze avântul AUR”

Gabriela Firea este marea favorită pentru un nou mandat la şefia PMB, în timp ce cel mai bine clasat liberal este Rareș Bogdan. Gabriela Firea are o intenţie de vot de 36%, urmată de Rareș Bogdan cu 18%, George Simion cu 11%, Vlad Voiculescu cu 10%. Nicuşor Dan, actualul primar al Capitalei ar primi doar 8% din voturi.

Analiza pe candidații fiecărui partid arată că Rareș Bogdan e cel mai dorit din PNL, cu 29% din voturi, urmat de alt prim-vicepreședinte, Dan Motreanu, cu 15%, şi de ministrul Digitalizării, Sebastina Burduja, 13%. pentru PSD, Gabriela Firea este preferată cu 70%, șeful PSD Marcel Cioolacu ar lua 15%, iar primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, 5%.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Dezvăluiri din cazul tânărului care și-a dat foc în cabinetul stomatologic al tatălui său, din Capitală. Ce nu se știa despre intervenția de urgență: „Creează un moment de panică”
Capital.ro
UPDATE. Dezamăgire pentru maghiarii din Transilvania. Budapesta a negat anunțul: Nu ne asumăm acest rol dincolo de granițele Ungariei
Playtech.ro
Topul salariilor pe județe. Unde se câștigă cel mai bine în 2026
Adevarul
Ce vom afla din desecretizarea celor 5.000 de dosare despre anii '90. Miza declasificării a 100 de metri de istorie a României
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Alba a sfârșit spulberat de tren! Cum au arătat ultimele clipe din viața sa și de ce nu ar fi reușit să se salveze
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a intervenit pentru un fotbalist acuzat că schimba valută în baie la Athenee Palace: ”Diliule la cap, așa prost sunt?”
MediaFlux
Luna Plină în Scorpion pe 1 Mai 2026. Cele trei zodii direct afectate
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR