Nicușor Dan, PRIMA REACȚIE după numirea lui Mihai Busuioc la CCR și a Liei Savonea la ICCJ. Când va desemna un membru la Curtea Constituțională

Președintele Nicușor Dan a avut prima reacție după numirea lui Mihai Busuioc la Curtea Constituțională a României (CCR) și a Liei Savonea la șefia instanței supreme. Cu aceeași ocazie, șeful statului a precizat când va desemna un membru la CCR.
Irina Dumitrescu
26 iun. 2025, 11:51
Nicușor Dan, PRIMA REACȚIE după numirea lui Mihai Busuioc la CCR și a Liei Savonea la ICCJ. Când va desemna un membru la Curtea Constituțională

Șeful statului, Nicușor Dan, a fost solicitat de jurnaliști, la finalul summitului NATO de la Haga, să comenteze numirile, considerate controversate, la CCR (Mihai Busuioc, propus de PSD) și la șefia Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ), după ce președintele sublinia, la începutul mandatului, că justiția va reprezenta un subiect prioritar pentru el.

Nicușor Dan a reiterat că justiția rămâne o prioritate a mandatului său de șef al statului, însă a precizat că preferă să vorbească despre ”interferenţa” lui cu acest domeniu după ce va face ”nişte lucruri concrete”.

”Confirm tot ce am spus până acum. Formarea Guvernului s-a terminat acum două zile, moment de la care a trebuit să vin aici şi mâine, după cum ştiţi, la Bruxelles. Prefer să vorbesc de interferenţa mea cu justiţia după ce voi face nişte lucruri concrete”, a spus președintele.

Citește și Nicușor Dan participă joi și vineri la Consiliul European. Subiecte extrem de importante pe agenda discuțiilor

În același context, Nicușor Dan a ținut să sublinieze că numirea președintelui ICCJ este, potrivit legii, atributul Consiliul Superior al Magistraturii, iar cea a judecătorilor CCR revine parlamentului, cu excepția unui singur membru, desemnat de șeful statului.

Șeful de la Cotroceni a continuat precizând că va anunța ”cam într-o săptămână” pe cine desemnează la CCR.

”Pe cele două evenimente pe care le-aţi menţionat (numirile la CCR și ICCJ- n.r.), conform legii, atributul de a numi, de a desfăşura procedura de numire a preşedintelui Înaltei Curţi este al Secţiei de judecători din Consiliul Superior al Magistraturii, preşedintele mai puţin decât a putea să asiste la şedinţele acestuia nu are atribuţii. Numirea judecătorilor la Curtea Constituţională este un atribut al celor două Camere ale Parlamentului. (…) Numirea mea o să o vedeţi cam într-o săptămână”, a precizat șeful statului, citat de digi24.

Pe de altă parte, Nicușor Dan a subliniat că el, ca președinte, încearcă optimizarea lucrurilor ”care preocupă societatea”.

”Există un echilibru de putere între preşedinte, parlament şi guvernul care este o creaţie a parlamentului şi, prin atributele pe care le am ca preşedinte, încerc să optimizez fiecare din aceste lucruri care preocupă societatea. Optimizare înseamnă că, pe anumite decizii care sunt comune, decizia nu este exclusiv la tine şi atunci trebuie să prioritizezi. O prioritate a fost o majoritate solidă, care să dea stabilitate financiară şi încredere”, a explicat președintele.

Întrebat dacă, până acum, a făcut vreun compromis în mandatul de șef al statului, Nicușor Dan a răspuns: ”Ce înseamnă compromis? (…) Sunt multe nuanţe ale acestui cuvânt. Aşa cum am spus, există un echilibru de putere, există nişte atribuţii şi există negociere între preşedinte şi partide pe a aranja aceste atribuţii şi nu tot timpul – şi acesta este farmecul democraţiei – deciziile sunt la o singură persoană”.

Citește și Nicușor Dan, luat la întrebări în Bruxelles de fanii lui Călin Georgescu. ”Cum să trăiască domnul cu banii ăștia?” REACȚIA șefului statului

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce bine arată Mara Banică în costum de baie, în Maldive! Imagini senzaționale cu prezentatoarea de la Antena Stars | VIDEO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Povestea adolescentei care a născut în doar 10 ore după ce a aflat că este însărcinată. „Am crezut că durerile sunt crampe de stomac”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Toată lumea deplânge dispariția sa: Suntem profund întristați
Playtech.ro
Când ai voie să parchezi în faţa blocului? Legea care permite autorităţilor să ridice autovehiculele
Adevarul
„Pâinea îngrașă, dar alte alimente sunt mult mai nocive” - Cercetător UBB, despre obiceiul alimentar care-i îmbolnăvește pe români
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte pe care interpreta de muzică din Timișoara a mai apucat să le scrie înaintă să moară! Ți se rupe sufletul. Câtă durere
Evz.ro
Cântăreți care au căzut pe scenă. Au ajuns virali în câteva minute
Prosport.ro
Apariția care le-a tăiat respirația. Cea mai frumoasă prezentatoare TV din Albania a atras toate privirile
kanald.ro
Alexandra a murit în Italia, după ce a căzut de la 200 de metri înălțime, împreună cu colegul ei. Tânăra româncă avea doar 34 de ani
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Gică Hagi a început să înjure un puști de 12 ani, care îl luase la mișto: ”Vezi-ți de treabă, a trecut perioada ta!”
MediaFlux
A treia pensie pentru români. Anunțul Ministrului Muncii despre momentul acordării
stirilekanald.ro
Judecător, torturat, mutilat și ucis lângă tribunalul unde lucra. Filmul complet al crimei șocante
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice