Noi alerte meteo COD ROȘU și galben. ANM anunță caniculă, dar și furtuni. Vremea se schimbă radical

Vreme extremă în mai multe județe din țară! O viitură puternică s-a format intr-o localitate din Suceava dupa furtunile violente. Si in Iasi și Bistrița-Năsăud a plouat torential cu vijelie si grindina. Iar în Botoșani și Bihor, o casă a fost cuprinsă de flăcări după ce a fost lovită de trăsnet și mai mulți copaci au căzut în curțile oamenilor și pe șosele.
Alina Andrei
18 iul. 2024, 10:20
Noi alerte meteo COD ROȘU și galben. ANM anunță caniculă, dar și furtuni. Vremea se schimbă radical
PROGNOZA METEO Prag critic în sud, caniculă în Capitală. Cum va fi vremea săptămâna viitoare

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis ATENȚIONARE METEO COD GALBEN de instabilitate atmosferică temporar accentuată pentru intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. În intervalul menționat, în zona de munte, Oltenia, Muntenia, Moldova, Transilvania și local în Dobrogea și Maramureș vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin intensificări ale vântului și vijelii (rafale în general de 55…70 km/h), grindină, descărcări electrice și averse torențiale. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 20…25 l/mp și izolat de peste 40…50 l/mp. Manifestări de instabilitate atmosferică vor fi și în restul teritoriului, dar pe arii restrânse, potrivit ANM.

De asemenea, a fost emisă AVERTIZARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN pentru 18 iulie de val de căldură persistent, disconfort termic ridicat. În sudul Crișanei, sud-vestul Transilvaniei, centrul Moldovei și zona Carpaților Meridionali valul de căldură va persista și disconfortul termic va fi ridicat. Temperaturile maxime vor fi de 33…35 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Local, minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Totodată, a fost emis COD PORTOCALIU pentru val de căldură persistent, caniculă, disconfort termic accentuat. În Banat, nordul Olteniei și al Munteniei, precum și în sudul Moldovei valul de căldură va persista. Va fi caniculă, iar temperaturile maxime vor fi de 35…38 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Local, minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală

Citește și: Prognoza meteo 18 iulie. Zile toride și nopți tropicale în România, dar și furtuni. Când scăpăm de valul de caniculă

 

Alertă COD ROȘU de caniculă în sudul României, pentru 18 iulie

În județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, municipiul București, Călărași, Ialomița, Brăila, Tulcea și Constanța valul de căldură va continua să fie intens. Se vor înregistra temperaturi maxime între 38 și 41 de grade, iar pe litoral vor fi de 34…37 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperaturăumezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice nu vor coborî sub 22…24 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

 

AVERTIZARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN
Interval de valabilitate: 19 iulie
Fenomene vizate: val de căldură persistent, disconfort termic ridicat

În Banat, Dobrogea, sudul Crișanei, sud-vestul Transilvaniei, sudul Moldovei și local în Oltenia și Muntenia valul de căldură va persista și disconfortul termic va fi ridicat. Temperaturile maxime vor fi de 34…36 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Local, minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Citește și: România, la extreme: temperaturi de foc și furtuni violente în următoarele ore. Codul roșu de caniculă se extinde

 

COD PORTOCALIU
Interval de valabilitate: 19 iulie
Fenomene vizate: val de căldură persistent, caniculă, disconfort termic accentuat

În județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov, precum și în municipiul București valul de căldură va persista. Va fi caniculă, iar temperaturile maxime vor fi în general de 37…38 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Local, minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Sâmbătă valul de căldură se va restrânge și va slăbi în intensitate, dar va mai fi caniculă și disconfort termic, local, în sud și în vest.

ANM-Avertizare-generala-T0-240718101651

DailyBusiness
Avionul lui Donald Trump, întors din drum spre Davos din cauza unei probleme electrice. Președintele SUA a schimbat aeronava
Spynews
Iubita lui Mario Fresh și-a etalat silueta de invidiat! Cât de bine arată Miruna în costum de baie
Fanatik.ro
Cristi Săpunaru a văzut ce se construiește în Ștefan cel Mare și nu s-a ferit de cuvinte: „Ar fi meritat și Giuleștiul”
Capital.ro
S-a stins un actor legendar. Toată lumea îl plânge. E doliu în lumea filmelor: A fost întotdeauna un adevărat maestru
Playtech.ro
Gata cu gerul. Primele zone în care cresc temperaturile chiar de joi
Adevarul
Fiul de miliardar o ține în joc pe Simona Halep. Fosta campioană, implicată în organizarea turneului de la Cluj
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Fotbalistul român care era ”un fel de geniu”, dar a ajuns la închisoare: ”Nu avea disciplină și seriozitate”
MediaFlux
Premierul Groenlandei le cere locuitorilor să se pregătească pentru o posibilă invazie americană
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day