Noi proteste violente în oraşul american Ferguson. Autorităţile au decis mobilizarea gărzii naţionale

Oraşul american Ferguson a devenit scena unor proteste neîntrerupte. O supravieţuitoare a Holocaustului în vârstă de 90 de ani şi alte 7 persoane au fost arestate pentru că au luat parte la manifestaţii, după ce un poliţist a ucis un tânăr de culoare. Între timp, autorităţile au decis mobilizarea gărzii naţionale împotriva protestatarilor. Moartea violentă a tânărului de culoare, suspectat de furt, a înfuriat locuitorii din Ferguson, care au protestat violent.
Alina Costache
19 aug. 2014, 06:39
Noi proteste violente în oraşul american Ferguson. Autorităţile au decis mobilizarea gărzii naţionale

Sute de locuitori din Ferguson, Missouri, au ieşit din nou în stradă pentru a denunţa brutalitatea poliţiei împotriva lui Michael Brown.

Locuitorii oraşului Ferguson au mărşăluit şi au cerut să se facă dreptate în cazul adolescentului de culoare care a sfârşit tragic, împuşcat de un om al legii. Forţele de ordine au intervenit şi au reţinut 8 persoane printre care şi o bătrână de 90 de ani care a supravieţuit Holocaustului şi i-a ajutat pe aliaţi în procesele împotriva naziştilor de la Nuremberg.

Autorităţile au decretat iniţial stare de asediu, dar acum au mobilizat şi garda naţională. Totuşi, preşedintele american, Barack Obama, le-a îndemnat să dea dovadă de reţinere, iar intervenţia gărzii să fie limitată, potrivit USAToday.

Între timp, rezultatele autopsiei realizate la cererea familiei nu au făcut altceva decât să agite şi mai mult spiritele. Potrivit medicilor legişti, tânărul a fost împuşcat de două ori în cap şi de 4 ori în braţ. În plus, nu există nicio dovadă că adolescentul s-ar fi luptat cu poliţistul pentru a scăpa, spun anchetatorii.

Revoltele din ultimele zile au fost foarte violente, iar poliţia a fost nevoită să folosească gaze lacrimogene pentru dispersarea manifestanţilor.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Secretul succeselor lui David Popovici, Ilie Năstase și Simona Halep, dezvăluit de Mircea Lucescu: „Totul stă în asta. E ceva fantastic!”
Capital.ro
Proprietarii de apartamante și garsoniere, obligați să achite. S-a dat termen de 90 de zile. Asociația poate iniția produceri legale
Playtech.ro
Cine are prioritate în rampă? Regula dă bătăi de cap şoferilor
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
INCENDIU în sectorul 6 din București! S-a emis RO-ALERT
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii care nu primesc pensie indiferent de vârstă. Cât trebuie să lucrezi de fapt pentru a beneficia de pensie de la stat
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025