Nota de plată uriașă plătită de o româncă pentru o cafea și o prăjitură la Paris

O româncă aflată la Paris povestit recent despre o experiență memorabilă la renumita cafenea Christian Dior din Paris, situată pe celebrul bulevard Champs-Élysées. Dar gestul de a bea o cafea într-un simbol al luxului parizian a costat-o scump.
Alina Costache
24 ian. 2025, 12:53
Nota de plată uriașă plătită de o româncă pentru o cafea și o prăjitură la Paris

O româncă aflată în vacanță la Paris a vrut să se resfețe și, împreună cu prietena sa cea mai bună, a mers să bea o cafea și să mănânce o prăjitură într-un loc exclusivist. Doar că luxul costă și românca a rămas surprinsă când a primit nota de plată.

„Cea mai scumpă cafea din viața mea. Împreună cu prietena mea, am mers la cafeneaua Christian Dior care se află pe Champs-Elysées. Locul era unul micuț, cu puține mese, frumos amenajat pentru această perioadă a anului, dar și solicitat. Am comandat câte o cafea cu lapte pentru fiecare și un desert în formă de stea pentru două persoane. Cafeaua a fost gustoasă, servită din cănuțele marca Christian Dior. La fel și desertul, a fost unul gustos, asemănător cu un mousse, cu gust de caramel și ciocolată, umplut cu nucușoare și cu ceva crocant. A fost o experiență frumoasă, iar la sfârșit am primit bonul de 50 de euro. 14 euro pentru fiecare cafea și 22 de euro pentru desert,” a povestit românca pe rețelele sociale, potrivit stiridiaspora.ro.

Citește și: Un român care a ajuns în Thasos a avut un șoc când a văzut cât trebuie să plătească pentru o salată. Ce scria pe nota de plată

Bine măcar că pe lângă cafeaua buna, locația a impresionat-o la maxim și spun că experiența a meritat.

Postarea ei a stârnit numeroase reacții pe rețelele sociale.

„Eu doar pe o cafeluță am dat 50 euro! Ce desert, ce biscuite?! În Veneția, la cea mai veche cafenea din lume… ”

„Nu-i pentru oricine cafeneaua aia… Acolo cafeaua e 50 de euro, dar se lasă șpagă 100.”

Citește și: Țeapa colosală la care trebuie să fii atent la tavernele din Grecia! Cum s-a trezit un turist cu nota de plată dublă

„Felicitări, și eu merg pentru istorie, pentru poveste, și nu e vorba de bani. Când vrei cultură și istorie, merită toți banii!”

„Eu am plătit în Paris 50 de euro pe două cafele și o apă plată, iar în Roma am dat 95 de euro pe două spritz, două cappuccino și un croissant.”

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
„Aș da 3 milioane de euro pe el”. Gigi Becali a anunțat transferul bombă pe care-l vrea la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de apartamente. Președintele de bloc nu e obligat. Locatarii nu au niciun drept
Playtech.ro
Pompe de căldură sau încălzire pe gaz: avantaje şi dezavantaje în funcţie de locuinţă
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi și Mihai Rotaru, acuzați de blat după Farul-Craiova 4-1: ”O manoperă inteligentă. Totul împotriva celor de la FCSB”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil