Nouă femei au intrat în Parlamentul afgan

Nouă femei se numără între cei 33 de deputaţi care vor reprezenta Kabulul în parlamentul afgan, potrivit rezultatelor finale ale alegerilor legislative desfăşurate acum aproape şapte luni în Afganistan, anunţate miercuri de Comisia electorală independentă, transmite dpa.
Iulian Tudor
15 mai 2019, 08:06
Nouă femei au intrat în Parlamentul afgan

Rezultatele din provincia Kabul sunt anunţate ultimele după ce au fost contestate şi voturile au fost renumărate de mai multe ori, iar mai mulţi candidaţi rămaşi fără mandate după ce fuseseră declaraţi câştigători într-o primă fază protestează de mai multe zile în faţa clădirii legislativului.

Numeroşi politicieni afgani au criticat ritmul lent în care a lucrat comisia, în condiţiile în care scrutinul a avut loc la 20-21 octombrie în 32 din cele 34 de provincii ale Afganistanului. În provincia Kandahar, votul a fost amânat cu o săptămână după un atac împotriva comandantului poliţiei locale, potrivit Agerpres.

Sesiunea inaugurală a noului parlament afgan s-a desfăşurat la 26 aprilie în prezenţa preşedintelui afgan Ashraf Ghani, înainte de atribuirea celor 33 de locuri ale provinciei Kabul.

La începutul lui noiembrie anul trecut, ONU a anunţat că un număr de 56 de persoane au fost ucise şi 379 rănite în timpul alegerilor legislative, ceea ce face ca scrutinul să fie cel mcel mai sângeros înregistrat vreodată în această ţară.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Lovitură financiară dată de sportivul care și-a înșelat soția cu cea mai bună prietenă a acesteia. Are pe ”masă” 2 milioane de euro
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Obligatoriu apa gratuită servită la masă în restaurante. „Exact cum se întâmplă în Franța, Spania, Italia și, practic, în toată Europa civilizată”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un cunoscut antreprenor din Botoșani s-a stins din viață la 52 de ani. Era tatăl a doi copii
iamsport.ro
Nu îl iartă pe Gică Hagi: ”Nu am cum! E zero”
MediaFlux
România răspunde la amenințările Iranului. Suntem acuzați de complicitate cu SUA în război
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?