Nouă localităţi din 7 judeţe şi Bucureşti, afectate de furtuni în ultimele 24 de ore: copaci căzuţi, acoperişuri smulse, inundaţii

Furtunile înregistrate în ultimele 24 de ore au creat probleme în nouă localităţi din şapte judeţe, înregistrându-se copaci şi acoperişuri smulse de vânt, dar şi inundaţii în gospodării. În Bucureşti, patru copaci au căzut în curtea unei grădiniţe, pe cabluri electrice şi pe carosabil.
Filip Stan
05 sept. 2017, 06:08
Nouă localităţi din 7 judeţe şi Bucureşti, afectate de furtuni în ultimele 24 de ore: copaci căzuţi, acoperişuri smulse, inundaţii

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), ploile şi vijeliile înregistrate în ultimele 24 ore au generat efecte în nouă localităţi din şapte judeţe şi în municipiul Bucureşti.

„Misiunile pompierilor militari au vizat evacuarea apei din zonele afectate, degajarea copacilor căzuţi pe carosabil, în gospodarii sau pe imobile, precum şi pentru degajarea elementelor de construcţie desprinse de pe acoperişuri”, anunţă ISGU.

Astfel, s-a intervenit în judeţele Bacău, Brăila, Cluj, Covasna, Ilfov, Mureş, Giurgiu şi în Bucureşti.

De exemplu, în municipiul Brăila s-a intervenit pentru degajarea unor elemente de construcţie desprinse de pe acoperişul unui bloc, fără a fi înregistrate victime.

În localitatea Sfântul Gheorghe s-a intervenit pentru îndepărtarea unui copac căzut pe terasa unui restaurant, iar în Bucureşti s-a intervenit pentru degajarea a patru copaci doborâţi de vânt în curtea unei grădiniţe, pe cabluri electrice şi pe carosabil.

Pana la acest moment, nu au fost semnalate probleme în ceea ce priveşte alimentarea cu energie electrică, în judeţele unde s-au înregistrat efecte de vreme rea.

Citeşte şi Furtunile au făcut victime în Harghita. Un bărbat a murit după ce a fost lovit de un copac doborât de vânt

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința după FCSB – Oțelul 4-0: „Nici nu știam că e în echipa de start! Chiar dacă mă cert cu Mirel, nu-l las să-l bage”
Capital.ro
Lege pentru casa proprie și cea a vecinului. Nu ai voie să încalci distanța. Regulile care te pot feri de procese
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj