Nouă persoane, reţinute pentru că au traficat aproape 59.000 de pachete de ţigări

Procurorii DIICOT au reținut nouă persoane care, în perioada noiembrie 2015 - martie 2016, ar fi procurat, deținut, transportat și distribuit pe piața neagră 58.970 de pachete de țigări provenite din activități de contrabandă, prejudiciul total cauzat bugetului de stat fiind de circa 737.000 lei.
Filip Stan
09 mart. 2016, 15:25
Nouă persoane, reţinute pentru că au traficat aproape 59.000 de pachete de ţigări

„La data de 8 martie, procurori din cadrul DIICOT — Vrancea, împreună cu ofițeri de poliție judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați și Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Vrancea, au efectuat un număr de 40 de percheziții la domiciliile și locuințele fără forme legale ale unor persoane din județele Vrancea, Suceava, Neamț și Iași în scopul destructurării unui grup infracțional organizat specializat în comiterea infracțiunii de contrabandă cu țigări”, informează un comunicat al DIICOT remis miercuri AGERPRES.

Acțiunea a fost declanșată ca urmare a faptului că la aceeași dată, în Adjud, județul Vrancea, au fost depistate trei persoane care transportau, cu două autoturisme (din care unul era utilizat pentru a verifica și securiza traseul de urmat), cantitatea de 4.909 pachete de țigări de proveniență Ucraina și Republica Moldova ce nu aveau aplicate timbre de accizare.

„În urma cercetărilor efectuate a rezultat suspiciunea rezonabilă că pe raza județului Vrancea a acționat un grup infracțional organizat specializat în procurarea, deținerea, transportul și distribuția de țigări introduse în România în mod ilegal, ca urmare a derulării unor activități de contrabandă, grup ce avea conexiuni pe raza județelor Neamț, Suceava și Iași”, se arată în comunicat.

La perchezițiile efectuate au fost identificate și ridicate 3.061 pachete de țigări, cinci autoturisme utilizate de membrii grupului infracțional pentru transportul cantităților de țigări, sumele de 37.282 lei, 2.250 euro, 750 lire sterline și un număr de patru monede din aur „Franz Josef”.

În urma cercetărilor efectuate s-a dispus măsura reținerii a nouă inculpați, față de aceștia propunându-se luarea măsurii arestării preventive pentru 30 de zile, dosarul fiind înaintat în acest sens judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Vrancea.

Citeşte şi Urmărire ca în filme în Maramureş. Contrabandist, căutat de poliţişti în pădure

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce mănâncă fotbaliștii naționalei României înainte de meciul cu Turcia. Preparatele sunt gătite de un celebru chef român
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine transmite meciul Turcia – România la TV și la ce oră începe. Toate detaliile despre barajul din 26 martie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia va fi eutanasiată la cerere. Povestea de viață a tinerei de 25 de ani este sfâșietoare: „Vreau doar să nu mai sufăr”
iamsport.ro
După Gigi Becali, încă un patron din SuperLiga a finanțat PSD: ”Nu m-am gândit niciodată că-i voi ajuta”
MediaFlux
Singurul muzeu din România unde nu ai voie să faci fotografii de frica spiritelor! Aici au avut loc mai multe întâmplări ciudate
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj