Nu căuta aceste cuvinte pe Google. Poţi să îţi virusezi calculatorul

O companie pentru securitate cibernetică a stabilit care este cea mai periculoasă vedetă din 2017 din cauza eventualelor riscuri legate de căutarea numelui său pe internet.
Iulian Tudor
24 sept. 2017, 11:04
Nu căuta aceste cuvinte pe Google. Poţi să îţi virusezi calculatorul

Atenție mare atunci când o căutați în mediul online pe cântăreața Avril Lavigne, în vârstă de 32 de ani, scrie libertatea.ro. Căutarea numelui acesteia generează cele mai periculoase rezultate, care îi pot expune pe internauți la site-uri periculoase și malware.

Citeşte şi Google vrea să blocheze clipurile video care pornesc singure în browser-ul Chrome

Aceasta este concluzia unui studiu realizat de compania de software pentru securitate cibernetică McAfee.

Avril Lavigne, despre care, în urmă cu câteva luni, s-ar fi spus că ar fi murit, devine astfel prima muzician care ocupă poziția întâi în acest nedorit top.

„Este absolut necesar să aibă răbdare și să ia în considerare riscurile asociate cu căutarea unui conținut care poate fi descărcat. A gândi înainte de a da click înseamnă mult din punctul de vedere al securității online”, i-a sfătuit Gary Davis, de la compania McAfee, pe internauți.

Pe lista celebrităților riscante atunci când vine vorba de căutare pe internet se mai regăsesc Bruno Mars, Celine Dion, Justin Bieber, Beyonce și Katy Perry.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Top 5 lucruri pe care trebuie să le știi despre Peter Magyar, noul prim-ministru al Ungariei. Trei dintre ele au legătură cu sportul: a promis că schimbă totul după ce câștigă alegerile
Capital.ro
BNR începe un nou studiu despre banii românilor. Peste 12.000 de gospodării vor fi analizate
Playtech.ro
De ce sărbătorim Paștele timp de trei zile. Explicația religioasă și tradițională
Adevarul
Cea mai mare fabrică de lână din Europa cu capital românesc, salvată de Curtea de Apel. Guvernul, obligat de deblocheze ajutorul de stat
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Cele trei zodii care vor primi o sumă mare de bani. Horoscop financiar
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj